A célegyenesbe fordulva…
Szöveg: Szűcs László | 2016. május 14. 7:38Megérkeztek Komárom-Esztergom megyébe a Toborzó Országfutás 2016 elnevezésű rendezvény futói május 13-án délután. A Fejér megyéből érkező stafétát Tatabányán, a Jubileum-parkban vették át az MH Hadkiegészítő és Központi Nyilvántartó Parancsnokság 9. Katonai Igazgatási és Érdekvédelmi Iroda munkatársai, akik a pünkösdi ünnepek után vágnak neki saját, Pest megyéig tartó etapjuknak.
Galéria
Az MH 25. Klapka György Lövészdandár zenekarának koncertjével, a tatai alakulatnál rendszeresített technikai eszközök bemutatójával, az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár díszelgő katonáinak látványos előadásával, gyermekek számára kialakított akadálypályával, illetve – a HM Zrínyi Nonprofit Kft. jóvoltából – repülőgép-szimulátorral és lézerpuskával várták az érdeklődőket péntek délután a tatabányai Jubileum-parkba az MH HKNYP 9. Katonai Igazgatási és Érdekvédelmi Irodájának munkatársai. Ide érkeztek be a Toborzó Országfutás 2016 néhány órával korábban Székesfehérvárról indult futói is, hogy átadják a stafétát a Komárom-Esztergom megyei iroda katonáinak, akik a pünkösdi ünnepek után indulnak tovább Pest megyébe.
Az MH HKNYP futóihoz a város határában a tatai alakulattól érkezett szakasznyi katona is csatlakozott. A kék színű egyenpólóba öltözött futók a célba érkezés után elárulták: voltak „kemény kaptatók" a két megyeszékhely közötti „amúgy csodaszép erdei útvonalon", de ezek „nem jelentettek komoly akadályt számukra".
A váltófutás tagjait Turainé John Katalin, Tatabánya alpolgármestere, illetve dr. Krancz Csaba megyei kormánymegbízott fogadta. „Azt szokták mondani, hogy a legnemesebb tett, amire egy ember képes, az az önfeláldozás. Hogy nem magára gondol, hanem a körülötte lévő emberekre, a hazájára, és arra, hogy számítanak rá" – mondta az alpolgármester, hozzátéve: ő maga pedagógus, amely szakma egy dologban közös a katonasággal, mégpedig abban, hogy „hivatásunk van, amire csak az képes, aki erre születik".
A Toborzó Országfutás 2016 stafétájára az alpolgármester asszony kötötte fel a város emlékszalagját, majd a váltóbotot Németh Andor őrnagy, a székesfehérvári 3. Katonai Igazgatási Központ parancsnoka ünnepélyesen átadta Papp Szilvia őrnagynak, a tatabányai iroda vezetőjének.
A rendezvényen Vanyur Tibor ezredes, az MH HKNYP parancsnoka a honvedelem.hu kérdésére válaszolva elmondta: az április 13-án indult Toborzó Országfutáshoz – amelyen elsősorban az alakulat munkatársai vettek részt – eddig több ezren csatlakoztak. „33 toborzórendezvényt fűztünk fel erre a programra és 44 megemlékezést első és második világháborús emlékműveknél. Sehol sem voltunk egyedül. Az összefogás, a honvédség és a társadalom egymáshoz való közelebb kerülése minden egyes programban megvalósult" – emelte ki az ezredes, hozzátéve: a rendezvény már a végéhez közeledik, mondhatni a célegyenesbe fordultak. Már csak Pest megye van hátra, s azt követően a fővárosi befutóval, május 20-án ér véget az országfutás.
A rendezvény megszervezésével egyébként azt szerették volna elérni, hogy felhívják arra a figyelmet: a Magyar Honvédség a társadalom része, a katonák végzik a dolgukat idehaza és a missziókban egyaránt. De emellett arra is képesek, hogy körbefussák az országot és mozgósítsák a fiatalokat, meggyőzve őket arról, hogy a katonaság és a sport egymáshoz tökéletesen passzol.
Vanyur ezredestől megtudtuk, hogy az országfutásnak van egy nagyon fontos „jótékonysági vonala" is. Adományokat gyűjtenek a katonaárváknak, a cégek és a magánszemélyek felajánlásait a futásból hátralévő egy hét alatt is várják.
Fotó: a szerző felvételei