Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

A Dráva sodrásában…

Szöveg: Kálmánfi Gábor |  2013. július 24. 7:20

Barcs környékén viszonylag zsúfolt a Dráva ezekben a napokban. A nagy melegben egyfelől a kijelölt szabad strandon fürdik, aki épp megteheti, a híd pilléreinél viszont honvédségi tűzszerész-búvárok dolgoznak – részben azért, hogy nyugodtan lehessen fürdeni…

Ezen a folyószakaszon régóta áll valamilyen híd. Most éppen egy magas betonhíd, amelynek felújítási munkálatait már nem lehet tovább halasztani. A szakemberek neki is álltak volna a felújításnak, mert hiszen az alacsony vízállás kedvez(ne) nekik. Csakhogy a sekély víz egyszerre áldás és átok: a szakemberek a munkák során ugyanis egészen gyanús, robbanótestre hasonlító, tárgyakra bukkantak, és ahogy kell, az esetet jelentették is az MH 1. Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Ezred ügyeletére. A felderítő járőr annak rendje és módja szerint meg is érkezett a helyszínre, ahol szovjet gyártmányú, 76 milliméteres tüzérségi lövedékeket talált. Jelentette azt is, hogy a vízmederben további lövedékeket is látni, de ezeket a rendelkezésére álló szárazföldi technikával nem lehet a Drávából kiemelni. Az ezred tehát búvárcsoportot szervezett, akik az elhúzódó mentesítés idejére letáboroztak a folyó partján. Egy hét alatt közel egy mázsa robbanóanyagot találtak… Kérdés persze, hogy vajon mi történhetett itt a második világháborúban.

1595957453

Az újságírók érdeklődésére Vörös Mihály főhadnagy, az ezred század- és egyben járőrparancsnoka, búvár-tűzszerész – most átmenetileg óraadó történelemtanár – elmondta, hogy régen a jelenlegi betonhíd helyén két pilléres, fából épült híd ívelt át a folyón. Ezt a hidat a második világháborúban a németek a déli előrenyomulásnál utánpótlási útvonalként használták, azaz lőszert szállító konvojok és utánpótláscsapatok keltek át rajta. Az angol légierő persze lebombázta az átkelőt, de a németek száz méterrel lejjebb pontonhidat állítottak fel. Ezt viszont partizánok semmisítették meg. Az incidensek következtében hatalmas mennyiségű lőszer szóródott szét az egykori hidak környékén és a folyóparton – ezek pedig komoly veszélyt rejtenek magukban.

1595957453

„Múlt héten kezdődött a mentesítés" – veszi át a szót Szabó Tamás főtörzsőrmester, az ezred járőrparancsnoka. „Ennek során kézigránátok, aknavető gránátok, tüzérségi lövedékek és gyalogsági lőszerek kerültek elő. A munka jelenleg is folyik: az első hídpillérnél a könnyű-búvár csoportunk gyalogsági lőszereket termel ki, a másodiknál pedig a nehéz búvárcsoportunk kutat harckocsi lövedékek után. Az erős sodrás persze ellenünk dolgozik…" – fogalmazott a járőrparancsnok.

1595957453

A rögtönzött sajtótájékoztató előtt egyébként a helyszínre érkezett médiumok képviselőit rohamcsónakkal el is szállították a második híd pilléréhez, ahol gyakorlatilag testközelből nézhettük meg a mindennapi munkát. Partra érkezvén éppen egy, a vízből kinyert, jó nagy adag gyalogsági lőszer érkezik a partra – és a folyamatot látva az embernek önkéntelenül is az aranymosás jut eszébe. Csak épp a tűzszerészek munkája sokkal-sokkal fontosabb, mint az aranymosóké…

A szerző felvételei