Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

A hazájuk védelmében harcoltak és haltak hősi halált

Szöveg: Takács Vivien |  2014. január 11. 22:32

A doni áttörésnél elszenvedett áldozat tanulságul szolgál a nemzetnek – mondta Vargha Tamás január 11-én, szombaton Budapesten.

A Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára a doni katasztrófa 71. évfordulója alkalmából a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum díszudvarán megtartott megemlékezésen kiemelte: „1943-ban, a Don folyó kanyarulatánál magyar férfiak, magyar katonák haltak hősi halált, estek fogságba és fagytak meg a rettenetes orosz télben".

1595965522
Vargha Tamás: áldozatukkal hazájukat szolgálták

Hozzátette, az előzmények magyarázzák a közvetlen okokat: „alkalmatlan ruházatban, sokszor nem működő fegyverekkel, lőszer és élelem hiányában sok tízezer magyar ember esett áldozatul a Donnál." Kiemelte: nemcsak idegen érdekekért, hanem a hazájuk védelmében harcoltak és haltak hősi halált a magyar katonák a távoli orosz harcmezőkön.

„A testben, lélekben meggyötört túlélőknek és utódaiknak legalább annyi elégtétellel tartozunk, hogy tudják áldozatukkal hazájukat szolgálták. Ez az áldozat szolgál tanulságul a nemzetnek" – fogalmazott Vargha Tamás.

1595965523
A hősök emléktáblája a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum díszudvarán

A megemlékezésen megkoszorúzták a doni hősök emléktábláját, majd dr. Benkő Tibor vezérezredes, Honvéd Vezérkar főnök átadta a 14. Doni Hősök Emléktúra útba indításáról szóló díszparancsot Jásdi Balázs hagyományőrző főhadnagynak, a Magyar Tartalékosok Szövetsége Hagyományőrző Tagozat vezetőjének, az emléktúra főszervezőjének.

A megemlékezés előtt gyászszertartást tartottak a Mátyás-templomban. A Don-kanyarnál megsemmisítő vereséget szenvedett magyar királyi 2. honvéd hadsereg hős katonáinak tiszteletére a szentmisét Bíró László katolikus tábori püspök celebrálta. „Ebben az órában gondolatban visszamegyünk hetvenegy esztendőt és megállunk a magyar hősi temetőkben, megállunk a névtelen síroknál, megállunk azoknál, akik a lövészárokban maradtak" – mondta. Hozzátette: „Minden háborús megemlékezés alkalom arra, hogy imádkozzunk a békéért, a ma feszültségben élő nemzetek kiengesztelődéséért."

1595965523
Bíró László: minden háborús megemlékezés alkalom arra, hogy imádkozzunk a békéért

Fotó: Rácz Tünde