Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

A honvédtiszti hivatás egy életre szól!

Szöveg: Vastagh László |  2011. április 19. 12:25

„A hivatásos katona szolgálata – állományba vétele pillanatától – élete végéig tart. Nyugállományba vonulásakor, az obsit megkapásától, csak az állománykategória, a pályához való kapcsolódás viszonya változik meg: elköszön az aktív pályától”. Ezekkel a szavakkal nyitotta meg Kovács Imre nyugállományú dandártábornok, a klub elnöke április 18-án azt az ünnepi közgyűlést, amelyen megemlékeztek az MH Budapesti Nyugállományúak Klubja megalakulásának ötvenedik évfordulójáról. A rendezvényen megjelent és beszédet mondott dr. Simicskó István a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára, valamint Juhász István vezérőrnagy, a Honvéd Vezérkar törzsigazgatója.

1595917255
A Stefánia Kulturális Központ színháztermében helyet foglaló, csaknem háromezer főt képviselő küldött, a Honvédelmi Minisztérium, a Honvéd Vezérkar és a társszervezetek képviselői előtt mondott ünnepi köszöntőjében Simicskó István hangsúlyozta: „a honvédelmi tárca továbbra is szeretné fenntartani a támogatások rendszerét, hiszen fontosnak érzi a nyugállományúak sorsát. Az ehhez szükséges működési keretek biztosítását pedig garantálja. A hagyományőrzés, a katonai ereklyék és értékek megőrzése továbbra is kiemelt szempont. Önök nagyon fontos értéket képviselnek életútjukkal, illetve azzal a közösségformáló szereppel, amit a klubon belül betöltenek. Ezért az a munka, amit eddig végeztek, példaértékű lehet a fiatalabb generációk, de a nyugdíjas klubok számára is."

„Önök nem csak a harc megvívásához szükséges speciális képességgel, tudással rendelkeznek, de azzal a felelősséggel is, amely alapján mindezt a haza biztonsága érdekében áldozzák fel. De rendelkeznek azzal a különlegesen erős testületi szellemmel, testületi jelleggel is, amely csak és kizárólag a katonákra jellemző egy adott közösségen belül. Ez ad többletet, minden más hivatáshoz képest. Ezért is – ugyancsak – példaértékű az az összetartás, összetartozás, amit felmutattak a nemzedékek számára" – fogalmazott a parlamenti államtitkár.

1595917256
A beszédet követően Szabó József ezredes, a HVK Személyzeti Csoportfőnökség osztályvezetője felolvasta dr. Benkő Tibor vezérezredes, Honvéd Vezérkar főnök köszöntőjét, aki köszönetét fejezte ki a nyugállományú klub haza, a honvédelem iránti elkötelezettségéért, ügyszeretet és áldozatkészségükért, melyet nap, mint nap érzékelnek a honvédséggel, illetve a rendvédelmi szervezetekkel kapcsolatos megnyilatkozásaikban, a különböző rendezvényeiken, az egymásra figyelésben és a nyugállományú társaik támogatása során, majd a klub elnökének emléklapot adott át.

Öt évtizeddel ezelőtt, 1961. április 6-án, a Magyar Néphadsereg Váci utcai Központi Klubjában alakult meg a jelenlegi klub elődje, a Magyar Néphadsereg Nyugdíjas Tisztek és Tiszthelyettesek Budapesti Klubja elnevezéssel. Tevékenységét 75 taggal kezdte, közöttük a közgyűlésen megjelent egyetlen még élő alapító taggal Tamás István tartalékos őrnaggyal.
A klub jogelődjének tekinti az 1920-ban megalakult Nyugállományú Katonák Országos Szövetségét, ugyanakkor a mai napig szerves része a Honvéd Kulturális Központnak, illetve jogelődeinek. Jelenleg 26 tagozatban működik megőrizve a magyar honvédség egykori fegyvernemi, szolgálati ág megnevezéseket, de rendelkezik nő-, kertbarát-, bélyeggyűjtő-, Rákóczista- és budaörsi- megnevezésű tagozatokkal is. A tagozatok nem önállóak.

1595917256
A jelenlegi létszám 2929 fő, amelynek kétharmada a nyugállományú, egyharmada honvédségi nyugdíjas, illetve családtag. A tagok között ezer a hölgyek száma s közülük kétszázan katonaözvegyek. A klub működését klubtanács és ellenőrző bizottság irányítja. A klubtanács tagjai: az elnök, a négy elnökhelyettes és titkár, valamint a tagozatelnökök.
Az MH Budapesti Nyugállományúak Klubja jogelődei példáját öregbítve jelenleg is eredményesen tevékenykedik, amihez a Honvédelmi Minisztérium, a katonai szervezetek és a Honvéd Kulturális Központ semmivel sem pótolható támogatást nyújt. Erejük és lehetőségeikhez mérten részt vesznek a honvédelmi érdekeket elősegítő, támogató feladatok végrehajtásában.

Ezt a kiemelkedő aktivitást ismerte el a honvédelmi miniszter, aki két tag részére a II. osztályú Honvédelemért kitüntető címet, egy-egy fő részére az Aranykor kitüntető cím arany és ezüst fokozatát, egy-egy fő részére emléktárgyat, Nagyvezéri buzogányt, illetve színes viselettörténeti kisplasztikát; valamint a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára, aki egy fő részére honvédelmi minisztériumi emlékplakettet adományozott. Az elismeréseket Simicskó István adta át.

Az ünnepi közgyűlést követően a résztvevők a színház előterében megtekinthették a klub történetét bemutató fotókiállítást, majd a kertben közreműködtek az 50. évfordulónak emléket állító faültetésben. Az emlékfát Tamás István, alapító adta át a fiatalabb korosztályt képviselő Nagy Gyula ezredesnek. A kanadai nyír szívós, állandóan fehér a kérge, szív alakú a levelei és legalább 150 évig él. A klub múltja és jövője közötti távlatot, az összetartozást, az egymás iránti tiszteletet jelképezi.

1595917256

(További képekért kattintson galériánkra!)


Fotó: Tóth László