Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

A jövő kihívásaira válaszol az új Nemzeti Katonai Stratégia

Szöveg: Bleszkán Szilárd |  2013. március 8. 8:50

A Magyar Honvédségnek a kor követelményeinek megfelelő, szemléletét és haditechnikáját tekintve is megújult, jól szervezett, a nemzeti hagyományokat tiszteletben tartó és ápoló, önállóan és szövetségi keretek között hatékonyan alkalmazható, fenntartható haderővé kell válnia – összegezte Hende Csaba a kormány által tavaly decemberben elfogadott Nemzeti Katonai Stratégia közép- és hosszú távú céljait.

A honvédelmi miniszter a Magyar Atlanti Tanács által a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen március 7-én, csütörtökön megrendezett Nemzeti Katonai Stratégia konferenciasorozat első állomásán mutatta be a − Magyar Honvédség 2010-ben elkezdett teljes megújítása szempontjából is kulcsfontosságú − dokumentumot.

Mint mondta, az új stratégiát „a realitások figyelembevételével, ugyanakkor kellő ambícióval" dolgozták ki.

A tárcavezető beszédében kitért a korábbi, 2009-ben elfogadott stratégia felülvizsgálatának okaira is, amelyek között kiemelte a globális biztonsági környezet rohamos gyorsaságú változását, valamint felhívta a figyelmet a kiberbiztonság megteremtésének a fontosságára.

1595950529

Hende Csaba nemcsak a közelmúlt, hanem a jövő várható változásairól is beszélt, így az ázsiai és csendes-óceáni térség biztonságának felértékelődését is előrevetítette. Ezek a változások nagyobb terhet rónak majd a NATO európai tagállamaira, aminek teljesítése – a válság okozta hatásokat is szem előtt tartva – nem csupán a honvédelemre fordított összegek növelésével, hanem a képességek minél hatékonyabb felhasználásával és az úgynevezett „okos védelem" (Smart Defence) -program erősítésén keresztül érhető el.

A miniszter a Magyar Honvédség átalakításának már megvalósult eredményéről is beszámolt: „a tárcánkat sújtó gazdasági nehézségek ellenére a honvédség nagyobb mértékben járul hozzá békemissziókhoz, mint korábban. Nemcsak fenntartjuk a rendszer működőképességét, hanem növeltük annak kimeneti teljesítményét; az egész szövetségen belül mi tartjuk egyszerre műveletben a legnagyobb arányban a katonáinkat" – emelte ki a miniszter.

1595950529

Hende Csaba szólt a vezetői állomány utóbbi időben bekövetkezett drasztikus csökkentéséről is, amelynek eredményeképpen a vezetők és a vezetettek aránya a korábbi 24–76 százalékosról 8–92 százalékosra módosult.

A honvédelmi miniszter beszélt a Magyar Honvédség társadalmi szerepvállalásáról is, ennek keretében pedig a minisztérium március 14-én induló Honvédelmi Kötelék elnevezésű programjára hívta fel a hallgatóság figyelmét. Mint elmondta: „A program elsősorban a honvédelemhez kötődő sportágak integrálásával ad lehetőséget az ifjúságnak arra, hogy bekapcsolódjon a mi munkánkba".

Fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária