Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Az első merülés

Szöveg: Szűcs László |  2015. április 23. 9:16

Mi a tűzszerészbúvárok feladata? Milyen felszereléseket használnak? Milyen érzés órákon keresztül a víz alatt lenni? Egyebek mellett ezekre a kérdésekre is választ kaptak azok a honvéd altisztjelöltek, akik a szentendrei MH Altiszti Akadémián részt vettek az MH 1. Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Ezred (HTHE) által szervezett toborzónapon, április 22-én, szerdán.

1595991701

Sokszor jártak már az MH 1. Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Ezred tűzszerészbúvárai az MH Altiszti Akadémia uszodájában. Általában a nagyobb merülésekre történő felkészülés során, vagy éppen képességeik szinten tartása érdekében „edzenek" a szentendrei alakulat medencéjében. Ezúttal azonban különleges céllal érkeztek.

„Toborozni jöttünk. Az alakulatnál az utóbbi években sajnos elég nagy volt a fluktuáció, a tűzszerészbúvárok közül is sokan leszereltek. Emiatt az ezred parancsnoksága úgy gondolta: próbáljuk meg megismertetni a leendő altisztekkel a szakma szépségét; lehet, hogy néhányan kedvet kapnak e speciális munkakörhöz" – mondta el a honvedelem.hu érdeklődésére Márfi Attila őrnagy. A tűzszerész és hadihajós ezred felderítő főnöke elárulta: az „utánpótlás" keresésekor elsősorban azért a honvéd altisztjelöltekre gondoltak, mert a speciális tűzszerészbúvár beosztásokba leginkább őrmesteri rendfokozattal rendelkező katonákat várnak.

1595991701

A toborzónapon a tűzszerész és hadihajós ezred képviselői előadást tartottak az érdeklődőknek az alakulat rendeltetéséről, feladatairól – külön kitérve arra, hogy egy vízben megtalált robbanószerkezet kiemelésekor és hatástalanításakor milyen teendője van a tűzszerészbúvároknak. A leendő altisztek ezt követően – immár az altiszti akadémia uszodájában – közelről is megszemlélhették az ezrednél rendszeresített búvártechnikai eszközöket. Akik pedig elég bátorságot éreztek magukban, azok azt is kipróbálhatták, hogy milyen érzés légzőkészülékkel víz alatt úszni. Az „első merülésben" a HTHE több éves tapasztalattal rendelkező tűzszerészbúvárai, Török László zászlós, illetve Bodolai Zsolt őrmester segítették az altisztjelölteket.

„Ha valaki úgy dönt, hogy csatlakozik hozzánk, és teljesít minden előírt követelményt, akkor annak szinte azonnal tudunk beosztást biztosítani. Persze a neheze még csak ekkor következik számára, hiszen az újoncnak egy öt hétig tartó búvár alaptanfolyamot, valamint egy tíz hetes tűzszerész tanfolyamot is sikeresen kell teljesítenie ahhoz, hogy tűzszerészbúvár lehessen. Ezt a feladatkört ugyanis csak akkor lehet ellátni, ha a beosztásba kerülő altiszt megfelel a szigorú egészségügyi elvárásoknak, illetve legalább harmadosztályú búvár és harmadosztályú tűzszerész osztályos fokozattal rendelkezik" – sorolta fel a feltételeket Márfi őrnagy, hozzátéve: természetesen azzal is tisztában vannak, hogy altiszti akadémia hallgatói közül a legtöbben leghamarabb egy év múlva jelentkezhetnek tűzszerészbúvárnak, ám – mint ahogy fogalmazott – „akkor is szükség lesz rájuk".

1595991702

Az altiszti akadémia hallgatói századának altisztjelöltjei közül többen is kíváncsiak voltak a tűzszerészbúvárok előadására és bemutatójára – tudtuk meg Molnár Dénes főhadnagytól. Az alegység parancsnokhelyettese elmondta azt is, hogy a két éves OKJ-s képzés első- és második évfolyamos hallgatói közül is érkeztek kíváncsiskodók a toborzónapra. Többen komolyan érdeklődtek a tűzszerészbúvár beosztás iránt.

„Amint megtudtam, hogy van egy ilyen lehetőség, azonnal jelentkeztem: szeretnék itt lenni a toborzónapon" – árulta el az elsőéves Madarász Roland, aki szerint „a tűzszerészbúvárok munkája nem mindennapi és éppen ezért igazán érdekes". Tetszett neki az előadás és a bemutató is, így „nagyon valószínű", hogy jelentkezni fog az ezredhez erre a speciális beosztásra. Persze előbb még be kell fejeznie tanulmányait a szentendrei akadémián. „A merülés is nagyon jó volt, emlékezetes marad a víz alatt töltött néhány perc. Korábban még soha nem búvárkodtam" – mondta Roland.

1595991702

Fotó: Dévényi Veronika