Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Birodalmi lépegető és harckocsicsontváz

Szöveg: Szűcs László |  2013. január 24. 7:19

Egy kiképzés akkor lehet igazán hatékony, ha a kiképzők az elsajátítandó ismereteket minden rendelkezésükre álló eszközzel igyekeznek átadni az újonc katonák számára. Legutóbb Tatán láttunk erre nagyon jó példát. Helyszíni riportunk.

Első ránézésre olyan, mint az eredeti Star Wars-trilógiában gyakran feltűnő kisebb, „kétlábú" birodalmi lépegetők valamelyike. Pedig a szürkés színű borítással ellátott, futurisztikus kinézetű eszköznek vajmi kevés köze van a tudományos fantasztikumhoz; annál inkább segíti a tatai MH 25. Klapka György Lövészdandár 11. Harckocsi-zászlóaljánál szolgáló katonák kiképzését. A hivatalos nevén VEZ–91-nek hívott – a Magyar Honvédségben egyedülálló – harckocsivezető-szimulátor azon kiképzéstechnikai eszközök egyike, amelyekkel az alegységhez kerülő harckocsi-vezetői beosztású katonák szakfelkészítését megkezdik.

1595948148

A szimulátorban ülő katona ugyanazokat a kezelőszerveket és műszereket látja, mintha egy valódi T–72-es harckocsi vezetőülésében foglalna helyet. Sőt, elindulni is csak akkor tud, ha szabályosan hajtja végre a motor beindításának folyamatát, illetve a sebességbe helyezést. Az életszerű élményt segíti, hogy a valódi lánctalpasok mozgását is imitálják: a berendezés hidraulikus kütyük segítségével mozgatja a kabint és követi le a bejátszott számítógépes szimuláció terepviszonyait.

„A szimulátorban vezetés élménye csaknem ugyanolyan, mint egy T–72-esé. A kezelőszervek ellenállása ugyan egy kicsit más, mint a harckocsiban, de a berendezés nagyon jó arra, hogy a kezdő vezetők az alapokat elsajátítsák, a rutinosabbak pedig felfrissítsék tudásukat. Ráadásul mindezt minimális költséggel, üzemanyag felhasználása nélkül" – mondja Csete László törzszászlós, az alegység vezénylőzászlósa, akitől megtudjuk: a számítógép memóriájába a gyakorlótéren található vezetésigyakorlat-pályát telepítették, s ráadásul különféle időjárási viszonyokat is tudnak szimulálni, megnehezítve ezzel a kabinban ülők helyzetét.

1595948148

A zászlóaljhoz tavaly decemberben öt újonc került a szentendrei MH Altiszti Akadémiáról, ahol sikeresen teljesítették az alapkiképzést. Számukra január közepén kezdődött meg a szakkiképzés. Ketten harckocsiirányzók, hárman pedig harckocsivezetők lesznek. A vezetők még soha nem ültek a negyventonnás vasszörnyek botkormányai mögött, így érthető, hogy a szimulátoros vezetés során kicsit izgulnak a jövő héten kezdődő „éles" vezetési foglalkozások miatt.

„Eddig megismerkedtünk a harckocsival és a kezelőszervekkel, illetve a szimulátorban gyakoroltuk az elindulást, a megállást, valamint a rövidebb meneteket is, hogy amikor jövő héten beülünk a harckocsikba, ezekkel az alapokkal már tisztában legyünk" – árulja el Szabó Hunor közkatona, aki nem tagadja, szeretné már kipróbálni, milyen érzés irányítani egy tiszteletet parancsoló lánctalpast – amivel egyébként egy nagyon régi vágya teljesülne…

A zászlóaljnál az újoncok szakfelkészítését nemcsak a VEZ–91-gyel, hanem az alegység másik speciális kiképzéstechnikai eszközével, a csővázas harckocsival is végzik. Ez az eszköz a laikus szemlélő számára úgy néz ki, mint egy harckocsicsontváz. A páncéltesttől és lánctalpaktól megfosztott T–72-es makett azonban azért ideális a kiképzésben, mert segítségével az oktatók jobban be tudják mutatni a harckocsi kezelőszerveit, emellett pedig a katonák a „Harcjárműre!"  és a „Harcjárműről!"  parancsok szabályszerű végrehajtását is gyakorolni tudják tantermi, biztonságos körülmények között – mutatja meg az eszközt Tóth András százados.

1595948149

A harckocsi-zászlóalj megbízott törzsfőnöke elárulja: nagyon hatékony a kiképzésben a csővázas makett, így nem véletlen, hogy minden újonc ezen a „harckocsin" kezdi az ismerkedést a dandárnál rendszeresített technikai eszközzel.

Az alegységhez érkezett irányzókat nem kiképzéstechnikai tantermekben, hanem a telephelyen találjuk meg. Ők már „valódi" harckocsik segítségével ismerkednek leendő feladataikkal, a stabilizátor bekapcsolását és üzemeltetését, valamint a lézertávmérő használatát gyakorolják. Minden másodpercet ki is használnak, hiszen néhány nap múlva – a szakkiképzés végén – elméleti és gyakorlati vizsgán adnak számot tudásukról.

„Márciusban megkezdjük a harckocsik kezelőszemélyzeteinek összekovácsolását. Addigra az újonc irányzóknak és vezetőknek már egy stabil tudást kell megszerezniük, hiszen csak így léphetnek tovább" – árulja el Tóth százados.

1595948149

Fotó: Dévényi Veronika