Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Császár-huszárok Londonban

Szöveg: Dr. Tóth Gergely százados |  2019. január 1. 10:08

A minőségi katonai hagyományőrzés lehetőségeit demonstrálta a napokban Londonban a Centenáriumi Hagyományőrző Honvéd Gyalogdandár részét képező, a Honvéd Zrínyi Sportegyesület Lovas Szakosztálya által megjelenített cs. és kir. 1. huszárezred (Császár-huszárok) hat tagja, akik egyrészt díszőrséget adtak a National Army Museum, valamint a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum (HM HIM) huszárkiállításának megnyitóján, másrészt közös lovagláson vettek részt az egyik legpatinásabb brit alakulattal, az 1658-ban alakított Királyi Lovas Háziezreddel a Hyde Parkban.

A magyar és brit közös huszárhagyományokat feldolgozó időszaki kiállításból az is kiderült, mikor jártak utoljára közös huszárok Londonban – 1910-ben, VII. Edward király temetésén, ő ugyanis ezredtulajdonosa volt a cs. és kir. miskolci 12. huszárezrednek. A korszakban szokásban volt ugyanis, hogy uralkodóházak tagjai más országok ezredeinek tiszteletbeli tulajdonosai voltak, így kapcsolódott össze 1884-ben az akkori trónörökös, későbbi király élete a magyar ezreddel. Viszonozva Edward miskolci látogatását, háromtagú küldöttség vett részt a temetésén Londonban, ahogy a korabeli fényképeken látható.

1599197827

108 év elteltével újra huszárok csizmái koppantak a londoni utcaköveken, amikor a brit tisztekkel való közös lovaglás előtt huszáraink rövid sétát tettek a Temze partján, nagy feltűnést keltve, és elismerő tekinteteket vonzva. Ezt követően a Királyi Lovas Háziezred laktanyájában az ezredparancsnok, Paddy Williams alezredes fogadta az immár Szalay-Bobrovniczky Kristóf tartalékos századossal, hazánk londoni nagykövetével kiegészült csapatot. A nagykövet – aki maga is a Császár-huszárok hagyományait őrzi – huszárkapitányi egyenruhában vette át a magyar csoport parancsnokságát, majd a brit fél által biztosított lovakkal való rövid ismerkedés után Richard Chambers őrnaggyal lovaglásra indultak a parkba. A lovaglás után az őrnagy elismeréssel szólt mind a magyarok lovastudásáról, mind katonás fegyelmezettségéről. Ismét bebizonyosodott, hogy a minőségi, részletekre figyelő katonai hagyományőrzésnek van létjogosultsága a modern haderők viszonyai között, hiszen a huszárok egyenrangú félként voltak képesek megjelenni a világ egyik legnagyobb múltú és leginkább elismert díszegysége mellett is.

1599197827

Délután, a huszárkiállítás megnyitóján Sir Richard Shireff tábornok (vezérezredes), a NATO volt európai parancsnokhelyettese emlékeztetett a két nemzet lovas kultúrájának történelmi metszéspontjaira, valamint a nagykövet köszöntötte a számos megjelent vendéget, akik a vitrinekben látható eredeti öltözetek mellett a jelen lévő huszárokon megtekinthették azok autentikus másolatait is.

Fotó: Kelemen Lehel