Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Diplomácia: a béke fegyvere

Szöveg: Snoj Péter |  2013. június 21. 15:28

A mai gyorsan változó, a béke és biztonság kérdését érintő, új kihívásokat hozó világban nagy szükség van jól felkészült, professzionálisan képzett békefenntartókra, akiknek munkája nélkülözhetetlen a világ jobbá és biztonságosabbá tételében – mondta Domján László vezérőrnagy a 25. Nemzetközi Katonai Megfigyelő Tanfolyam (International Military Observer Course – IMOC) záróünnepségén június 20-án, Szolnokon.

A magyarokkal együtt kilenc nemzet katonái állták ki a sorozatos próbákat a három héten keresztül tartó IMOC-tanfolyamon. Az MH Béketámogató Kiképző Központ képzésének célja, hogy olyan leendő megfigyelők kerüljenek ki a különböző műveleti területekre, akik fegyver nélkül is el tudják végezni békefenntartói, felmérő feladataikat. A látszólag könnyű munkakört azonban nehezítik azok a körülmények, amelyek egy harcoló katonát és egy fegyvertelen megfigyelőt egyaránt veszélyeztethetnek.

1595955960

A harmadik hét utolsó napján Domján László vezérőrnagy, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság parancsnoka méltatta a 26 fős állomány teljesítményét és adta át a sikeres végrehajtást igazoló emléklapokat. „Az utolsó héten tanúi lehettünk annak, amint feladataikat a lehető legmagasabb szinten, lelkesen igyekeztek megoldani, és tanúi lehettünk a formálódó csapatszellemnek is. Ahogy láttuk a zárógyakorlat során, képzett, bevetésre kész tisztekként oldották meg feladataikat, akik méltók arra, hogy a nemzetközi közösséget és országukat képviseljék" – fogalmazott Domján vezérőrnagy. „A tanfolyam csak a kezdet volt. Erre alapozva mindannyian saját maguk is fejleszthetik ismereteiket, ezáltal a nemzetközi közösség hasznos tagjaivá válva, akiknek célja, hogy a legértékesebbet adhassák a világ népeinek: a békét."

Egy „kéksisakosnak" ugyanúgy tudnia kell reagálni egy milícia megjelenésére, vagy épp egy meglepetésszerű rablótámadásra, csak épp egyedül a szavak erejével védekezhet.
„Az embernek át kell alakítania az egész gondolkodását, hogy kezelni tudjon egy válsághelyzetet, amivel eddig még nem találkozott. Mi, katonák arra készülünk fel, hogy fegyverrel megvédjük magunkat, ebben az esetben viszont egy fegyvertelen megfigyelőről van szó. A helyzetbeállításokat, különböző incidenseket úgy építették fel, hogy nehéz legyen őket kezelni. Mindez nagy odafigyelést igényelt mindenki részéről" – magyarázta el Nagy Attila alezredes, a kiképzendők egyik csoportjának vezető hallgatója.

1595955960

A jól képzett megfigyelő meggyőzi az ellenfelet, és közös nevezőre jutva vele bebizonyítja, hogy segíteni érkezett. Persze munkáját nagyban segíti, ha a különböző nemzetiségű katonák egy csapatként össze tudnak dolgozni. Mint Nagy Róbert őrnagytól, az MH Béketámogató Kiképző Központ megbízott parancsnokhelyettesétől megtudtuk: „Hagyományos volt az összkép. Külföldiek, magyarok, különböző szakmai háttér, missziós tapasztalat, vallás, és kultúra – de ez így van rendjén, mert a missziós valóságban, a műveleti területen is sokszínűség érvényesül. Összességében elég jól összekovácsolódott a csapat."

Fotó: Dévényi Veronika és Bojtos Tibor törzszászlós