Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Először parancsnokként…

Szöveg: Szűcs László |  2011. március 13. 7:03

Négy napos harcászati foglalkozáson vettek részt március 8. és 11. között a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem harmadévfolyamos, lövész szakos honvédtiszt-jelöltjei. A debreceni lövészdandár hajdúhadházi gyakorlóterén végrehajtott kiképzésen a leendő tisztek először tevékenykedhettek raj-, szakasz-, és századparancsnoki beosztásban.

1595915478
Katonai tanulmányaik során először tevékenykedhettek (gyakorló) raj-, szakasz-, vagy éppen századparancsnoki beosztásban azok a harmadévfolyamos, lövész szakos honvédtiszt-jelöltek, akik a héten négy napot töltöttek el a debreceni MH 5. Bocskai István Lövészdandár Hajdúhadházon található Vay Ádám Kiképző Bázisán. A Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem Kossuth Lajos Hadtudományi Karán (ZMNE KLHTK) tanuló leendő tisztek a féléves harcászati foglalkozásukra érkeztek az alföldi helyőrségbe.

Mint azt Boros István alezredes, a ZMNE KLHTK lövész és harckocsizó tanszékének megbízott vezetője a honvedelem.hu érdeklődésére elmondta: a március 8-11. közötti négy napos kiképzésen a honvédtiszt-jelöltek a védelmi harctevékenység során alkalmazandó tennivalókat, valamint a támpontvédelem szabályait sajátították el a gyakorlótéren. Vagyis azokat az ismereteket gyakorolták be, amelyeket tanulmányaik során, az elmúlt félévekben elméletben már megtanultak, sőt, a MARS szimulációs rendszer segítségével virtuálisan is lejátszhattak már.

1595915478
„A mostani kiképzés különlegessége az volt, hogy a leendő tisztek valódi katonákat vezethettek a gyakorlótéren" – mondta Boros alezredes, akitől megtudtuk azt is, hogy a tizenhat honvédtiszt-jelölt közül ketten hölgyek voltak, ám a „lányok" ugyanúgy megállták a helyüket, mint férfi katonatársaik.

Ahogy mondani szokás: a lövész szakos hallgatók gyakorlata nem jött volna létre, ha nincsenek a debreceni lövészdandár 39-es zászlóaljának katonái. Ők voltak azok, akiket a leendő tisztek irányítottak a gyakorlat négy napja során. Vastag Gábor főhadnagytól, a zászlóalj második századának megbízott parancsnokától megtudtuk: az alegység száz katonáját ás tíz harcjárművét érintette a leendő tisztek kiképzési foglalkozása.

„A zászlóalj katonáinak együttműködése nagyon jó volt a honvédtiszt-jelöltekkel. Amiben tudtuk segítettük a harmadévfolyamos hallgatókat" – fogalmazott a századparancsnok.

(További képekért kattintson galériánkra!)

Fotó: Galovtsik Gábor