Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Emlékezés egy ’56-os sortűz áldozataira

Szöveg: Kovács Zoltán |  2013. október 27. 17:05

Ma sem tudjuk az áldozatok számát, akik lelkesedésükért az életükkel fizettek – mondta Vargha Tamás, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára az 1956. október 26-i mosonmagyaróvári sortűz áldozatai emlékére tartott megemlékezésen.

„Mit akartak az emberek? – diákok, tanárok, munkások, városiak és vidékiek, fiatal lányok és gyerekes anyák, nők és férfiak? Csak eltávolítani a vörös csillagot, kiszabadítani a rabokat, magasra emelve lobogtatni a nemzeti zászlót, teli torokkal énekelni a Himnuszt, a Szózatot meg a Kossuth-nótát. Kinyilvánítani, erős érzelmi töltéssel, nemzeti hovatartozásukat, magyarságukat – ott, a határőrlaktanya előtt is." – fogalmazott beszédében az államtitkár.

1595961970

Aznap reggel a mosonmagyaróvári szakmunkásképző és néhány általános iskola diákjai az akadémia elé vonultak és az előadásokra gyülekező diákokat csatlakozásra szólították fel. A tömeg az MDP székház elé vonult és eltávolították az épületről a vörös csillagot, majd a Mezőgépgyár és a MOFÉM gyár munkásai is csatlakoztak a tüntetőkhöz és a járásbíróság érintésével a tömeg a laktanyához vonult. Mivel a laktanyában 8 vagon mennyiségű lőszer és robbanóanyag volt, a határőrök azt a parancsot kapták a győri kerületparancsnokságtól, hogy akadályozzák meg a civilek behatolását, vagy robbantsák fel a lőszert. A laktanya vezetői az első megoldást választották. A laktanya elé érkező fegyvertelen emberek nemzeti színű zászlókat lengettek, egyesek a Himnuszt, mások a Szózatot és a Kossuth-nótát énekelve haladtak. Létszámukat 1000-2000 főre becsülték. Az élen állók követelték a vörös csillag leszedését a laktanyáról és a néphez való csatlakozásra hívták a bent lévőket. Egy tiszt a felvonulók elé ment, de a folyamatosan érkezők miatt állandó hátrálásra kényszerült. A hamarjában telepített géppuskafészektől kb. 25-30 méterre kézfeltartással megállította a tüntetőket. Látszólagos barátkozás kezdődött, de amikor a tömeg eleje úgy 15 méterre megközelítette a kaput, eldördült az első lövés. Két vagy három sorozatot adtak le, közben a laktanyaépület ablakaiból a sebesültek és a menekülők közé kézigránátokat hajigáltak.

1595961971

Az emlékezők csendes menettel vonultak az Ipartelepen található Gyásztérre, amely szimbolikus temetőként a sortűz áldozatainak állít emléket. Egy közös imádság után – amelyet Kiss Miklós esperes celebrált – a megemlékezés ünnepi koszorúzással ért véget.

Fotó: a szerző felvételei