Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

„Én lettem a halál, a világok pusztítója”

Szöveg: Révész Béla |  2016. június 29. 21:30

Kettős kiállítást nyitottak meg június 29-én, szerdán a Sziklakórház Atombunker Múzeumban. A Budapest ostromára, valamint a Hirosima és Nagaszaki pusztulására emlékező tárlatok avatásán dr. Földváry Gábor, a Honvédelmi Minisztérium jogi és igazgatási ügyekért felelős helyettes államtitkára is részt vett.

A címbeli idézet Robert Oppenheimer, az atombomba atyjának visszaemlékezéseinek egyik legerősebb mondata, egyben a Sziklakórház Atombunker Múzeum egyik ma megnyitott kiállításának névadója is. Az eredetileg a hindu vallás szent könyvéből, a Bhagavad-gítából származó citátum jutott a fizikus eszébe először az első kísérleti atomrobbantást látva. Oppenheimer akkor még nem láthatta előre 1945. augusztus 6-át és 9-ét, amikor az Amerikai Egyesült Államok ledobta a két atombombát Hirosimára és Nagaszakira. Még ha nem is lehet őt hibáztatni a minden addiginál borzalmasabb hatású fegyver bevetéséért, az idézet valósággá vált.

1596015950

Történészek és kutatók generációi vitatkoznak a mai napig azon, mennyire volt az akkori helyzetben elfogadható döntés a két atombomba ledobása, mennyivel hozta közelebb a második világháború befejezésének napját, s hogy a morális szempontok felülírhatták volna-e a hat éve tomboló világégés befejezésének azonnali lehetőségét. A minden addigit felülmúló, óriási emberáldozattal járó pusztítást azonban senki nem vitatja, mint ahogy azt sem, hogy a két város és lakói százezreinek végzetére az emberiségnek kötelessége emlékezni.

Ennek jegyében szervezte meg a Sziklakórház Atombunker Múzeum – a japán Hiroshima Peace Memorial Museum közreműködésével – „Én lettem a halál, a világok pusztítója" címmel azt a tematikus kiállítást, amelyet június 29-én nyitottak meg. A tárlat korabeli fotókkal és a két atomtámadás túlélőinek rajzain keresztül hívja fel a figyelmet a tömegpusztító fegyverek alkalmazásának borzalmas következményeire. Ahogyan Shimada Ryusuke, a Magyarországi Japán Nagykövetség kulturális osztályvezetője a megnyitón fogalmazott: „Japánnak, az egyetlen atomcsapást átélt országként az a küldetése, hogy következetesen, reális és gyakorlati tettek sorával segítse az atomfegyverek nélküli világ megvalósulását."

1596015950

Az atomcsapások emlékei mellett „Budapest ostroma" címmel egy másik kiállítást is megnyitottak a Sziklakórház Atombunker Múzeumban szerdán. „A két téma csak első hallásra áll távol egymástól. Túl azon, hogy mindkét esemény a második világháborúban történt, ne feledjük, hogy a Sziklakórházat éppen a világégés utáni legnagyobb atomcsapással fenyegető krízis, a kubai rakétaválság időszakában építették át úgy, hogy egy atomtámadás esetén is működőképes maradjon" – mondta Tatai Gábor, a múzeum igazgatója, hozzátéve, hogy az „atombiztos" kifejezés csak az akkori kor fegyverzetének tükrében értelmezhető, ma már nem.

A „Budapest ostroma" című kiállítás a házról házra ostromlott város egy épületrészét idézi fel életképként, bemutatva az akkori harcok poklát és az embermentés kihívásait. Dr. Földváry Gábor, a Honvédelmi Minisztérium jogi és igazgatási ügyekért felelős helyettes államtitkára megnyitóbeszédében a Sziklakórház Múzeuméhoz hasonló kezdeményezések fontosságát hangsúlyozta: „Magyarország abban a szerencsés helyzetben van, hogy hosszú generációk óta elkerüli a háború. Ahhoz azonban, hogy az igazi háborút ne csak ködös fantáziaműveken keresztül ismerhessük meg, szükség van az egykori emlékeknek olyan stílusú bemutatására, ahogyan ez a Sziklakórházban megvalósul" – mondta Földváry Gábor, aki szerint a hely kialakítása és a tárlatok rendhagyó mivolta miatt a kiállítás alapjaiban más, mint a többi.

1596015951

„Küldetése van, missziója, üzenetet hordoz. Bízom abban, hogy akik ide ellátogatnak, nem csak egy élménnyel lesznek gazdagabbak, de fejet tudnak majd hajtani azok emléke előtt is, akik az újrakezdésben már nem vehettek részt. Miénk az esély, hogy ezzel az eszközzel tanulságot szolgáltassunk az utókor számára" – fejezte be beszédét a minisztérium helyettes államtitkára.

A Sziklakórház Atombunker Múzeum programjairól itt olvashat részletesen.

1596015951

Fotó: Dévényi Veronika