Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Énekverseny iskolásoknak a centenáriumra

Szöveg: Draveczki-Ury Ádám |  2014. május 31. 9:51

Feltekintek a csillagos nagy égre… címmel hirdetett versenyt az MH vitéz Szurmay Sándor Helyőrség Dandár Protokoll-, Rekreációs és Kulturális Igazgatósága (MH BRD PRKI). A megmérettetésen magyarországi általános és középiskolák kórusai vehettek részt, az apropót pedig az első világháború kitörésének centenáriuma szolgáltatta.

1595973011

Több mint nyolcszáz iskolás érkezett május 30-án délelőtt Budapestre, a Stefánia Palotába, hogy részt vegyen az MH BHD által rendezett dalversenyen. A verseny szervezőinek célja a Nagy Háború kitöréséről történő méltó megemlékezés volt, illetve, hogy a jelentkező énekkarok egy hagyományápoló rendezvény keretében tehessenek tanúbizonyságot képességeikről. A kezdeményezés ugyanakkor az érintett intézmények és a haderő közötti kapcsolatok szélesítését is szolgálta. A kórusok maguk állíthatták össze programjukat katona-, fegyvernemi, háborús és népdalokból, azzal az egy megkötéssel, hogy ezek között legalább egy első világháborús szerzeménynek is szerepelnie kellett.

A zsűriben Rossa László zenei dramaturg, tanár, Riederauer Richárd, a Honvéd Férfikar karnagya, Lógó Tibor szólamvezető, Schmidt Ferenc énekes szólista és Aranyos Károly, a Honvéd Együttes volt igazgatója kapott helyet, de alkalmanként részt vett benne Katona János alezredes, az MH Veszprém Helyőrségi Zenekar karnagya is, aki igény esetén a kórusok rendelkezésére bocsátotta gazdag és eddig még nem dokumentált, a kort reprezentáló nép- és katonadal-gyűjteményét is. A verseny fesztiválszerű megmérettetéssel zárult pénteken a Stefánián: itt dőlt el, kik a nyertesek, és kik léphetnek majd fel az októberi díszhangversenyen.

1595973011

Mint Kis Ákos szervezőtől megtudtuk, a jelentkező diákok a tapasztalatok szerint igen jól fogadták a megmérettetés „katonai" jellegét; Katona János különösen nagy népszerűségnek örvendett azokon a fordulókon, amelyeken megjelent az egyes intézményekben. Az MH BHD PRKI kulturális alosztályának főelőadója kiemelte: fontos, hogy a jelentkezők nagy része olyan településről érkezett, ahol nincs települt katonai alakulat, a hagyományok mégis élnek.

A döntőben a zsűri egyaránt pontozta az intonációt és a ritmikai pontosságot, a kórushangzást, a művek előadásmódját, vagyis a stílushűséget, illetve a műsor összeállítását.


Fotó: Rácz Tünde