„És testvérekké lettek a halálban!”
Szöveg: Szűcs László | 2015. július 22. 8:19A Nagy Háború olasz frontján száz esztendővel ezelőtt, 1915 júniusában kezdődtek a harcok. Az egykori hadszíntérre érkezett magyar különvonat, az Isonzó Expressz közel ötszáz utasa július 21-én, kedden – két csoportra osztva – a mai Olaszország és Szlovénia területén található legfontosabb helyszíneket kereste fel. A honvedelem.hu munkatársa a Doberdó fennsíkon járt.
Galéria
Az úgynevezett „olasz túra" a Gorizia városképét uraló kastély megtekintésével kezdődött, majd innen a Doberdó fennsík legmagasabb pontjára, Monte San Michele kettős csúcsához látogattak el a különvonat utasai. Itt Pintér Tamás, a Nagy Háború Kutatásáért Közhasznú Alapítvány vezetőjének előadásából kiderült: a stratégiai fontosságú pont a görzi hídfő védelmének kulcsa volt. A magaslat csúcsán álló emlékmű a mai napig az egykoron itt harcoló magyar katonák bátorságát hirdeti. „Ezeken az ormokon olaszok és magyarok harcoltak egymással. És testvérekké lettek a halálban!" – olvasható az emlékművön.
A Doberdón elesett magyar katonák visintini emlékkápolnáját még a háború idején, 1918 márciusában kezdték el építeni. Mire azonban felszentelték volna, véget értek a harcok, így az épületet évtizedeken keresztül méltatlan módon istállónak és csirkeólnak használták. Magyar vállalkozók és civil szervezetek segítségével 2009-ben sikerült befejezni és felszentelni, azóta jelentős magyar zarándokhely, ahol mindenki leróhatja kegyeletét a Nagy Háborúban elesett hős magyar katonák emléke előtt. A kápolnában az Isonzó Expresszel utazó két magyar tábori lelkész – Nánai László őrnagy, a Protestáns Tábori Lelkészi Szolgálat püspök-helyettese, illetve Horváth Kornél hadnagy, római katolikus tábori lelkész – a szolgálat feladatairól, a tábori lelkészek munkájáról, valamint az első világháborúban betöltött szerepükről tartott rövid előadást, amit közös imádsággal zártak.
A San Martino Del Corso nevű településen található múzeum a helyi barlangász csoport fenntartásában működik. A barlangkutató szakemberek a Doberdó fennsík ismert és eddig még ismeretlen karsztformáit és barlangjait térképezik fel, valamint emelik ki és teszik mindenki számára megtekinthetővé az itt található első világháborús felszerelési tárgyakat, fegyvereket. E különleges gyűjtemény adja a 2007-ben megnyitott és ingyenesen látogatható múzeum anyagát, amit kíváncsian néztek meg az Isonzó Expressz utasai.
A közeli templomdombon pedig a 4. nagyváradi magyar királyi honvéd gyalogezred emlékgúlájának történetét, valamint az itt lezajlott csaták legfontosabb eseményeit ismertette meg a látogatókkal Rózsafi János, a Nagy Háború Kutatásáért Közhasznú Alapítvány munkatársa. Beszélt a magyar katonák hősies helytállásáról és arról is, hogy miért kellett feladniuk az itt kiépített védvonalat.
A foglianoi osztrák-magyar katonai temetőben – amit tavaly ősszel Ferenc pápa is meglátogatott – 14 550 első világháborús hősi halottat temettek el. A szépen gondozott sírkert azonosíthatóan magyar nevű hőseinek fejfáját nemzeti színű szalagok díszítik.
A közeli redipugliai első világháborús katonai temető Európa legnagyobb katonai emlékműve és zarándokhelye. A hatalmas márványlépcső 100 187 elesett olasz katona hamvait őrzi. Az emlékművet huszonkét márványlépcsőfok alkotja. Tetején három kereszt és egy kápolna található. Minden sor függőleges falának tetején a Presente! felirat olvasható. Az olasz katonák bajtársiassága szerint az elesett harcos halála után is harcban szerzett testvéreivel tart, így mikor sorakozók alkalmával egy-egy halott nevét mondták, társai helyettük is elkiáltották: Jelen!
Fotó: a szerző felvételei