Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Évszázadokon átívelő barátság

Szöveg: Galambos Sándor |  2018. december 8. 17:43

A tokaji bor példa arra, hogy a jó bor a diplomáciai, a társadalmi és gazdasági kapcsolatok katalizátorává válhat, mint ahogy vált is annak idején az orosz-magyar kapcsolatokban – emlékeztetett az I. Péter cár által 285 évvel ezelőtt alapított Magyar Borok Bizottsága jelentőségére Szabó István, a Honvédelmi Minisztérium honvédelmi ügyekért felelős államtitkára december 8-án, szombaton, Tokajban.

1599197025
Hat éve ünneplik a magyar-orosz barátságot, II. Rákóczi Ferenc és Nagy Péter cár jó kapcsolatát és az ennek köszönhetően köztük kialakult bordiplomácia eredményességét felidézve Tokajon. Az idei megemlékezés a helyi Szent Miklós ortodox templomban Antal érsek vezette szent liturgiával vette kezdetét, majd Posta György polgármester köszöntője után a jelenlévők megkoszorúzták azon orosz katonák emléktábláját, akik az 1733 és 1798 között Oroszországba irányuló borkivitelt szervező Tokaji Orosz Borvásárló Bizottság képviselőiként Tokajban leltek végső nyugalomra.

A templom falára a Honvédelmi Minisztérium által két éve elhelyezett márványtáblánál a tárca képviseletében Szabó István, honvédelmi ügyekért felelős államtitkár idézte fel a borvásárló bizottság működésének hatvanöt éves sikertörténetét. „A tokaji bor is hozzájárult ahhoz, hogy a hivatalos kapcsolatokon túl, igazi együttműködés és barátság is létrejött a két ország között. Azonban a barátság olyan, mint a jó bor: az idő múlásával mutatja csak meg igazán az értékét. Biztos vagyok benne, hogy a jövőben is megtaláljuk majd az együttműködés értékeit, az országaink közti kapcsolatok kiállják majd az idők próbáját" – foglalta össze a történelem jelenre vetített tapasztalatait Szabó államtitkár.

1599197025

Az Orosz Föderáció magyarországi nagykövetségének katonai és légügyi attaséja, Maxim Vagyimovics Vorobjev ezredes szintén az évszázadokkal ezelőtti sikeres politikai és gazdasági együttműködés jelenkorban és a jövőben is hasznosítható eredményeire emlékeztetett: „Annak a nemzetnek, amelyik nem őrzi féltőn a múltját, jövője sem lesz. Az orosz és a magyar népben azonban közös, hogy nagy tisztelettel emlékezünk dicső elődeinkre, őrizzük és ápoljuk múltunk emlékeit. Különösen feladatunk emlékezni a harcokban elesett vagy a békében hazájukat szolgáló, nemzetüket képviselő katonákra. Ennek talán a legszebb jelképe az, amikor minden évben itt, Tokajon megünnepeljük az orosz-magyar barátság napját, olyan katonák emléke előtt tisztelegve, akik ebben a városban, ebben az országban békeidőben és nem háborúban szolgáltak" – mondta Vorobjev ezredes.

1599197025

A VI. Magyar-Orosz Barátság Napi ünnepség délután a Tokaji Múzeum falán elhelyezett emléktábla megkoszorúzásával folytatódott. Ünnepi beszédében Török Dezső, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Közgyűlés elnöke a két ország borbarátságának kezdetét is felelevenítette. „Kijelenthetem, hogy a magyar-orosz barátság egyik alapja a tokaji bor, amely fogyasztásának nagy hagyománya van. A kapcsolatok új alapokra helyezése földink, a történelmi Zemplén vármegye szülötte, II. Rákóczi Ferenc fejedelem és Nagy Péter cár idején kezdődött, aki elrendelte, hogy mindig legyen tokaji az udvarában. Amit viszont a cár szeretett, azt a bojárok is szerették. Ezen események mentén alakult ki a magyar-orosz diplomáciai kapcsolat és született meg a borbarátság. A tokaji bor pedig az őt követő orosz cárok és cárnők kedvelt italai közt is szerepelt. A bor beszerzése ezt követően kiemelt feladata lett az udvari tisztviselőknek, s ekkoriban jelentek meg az oroszok Hegyalján. A bort Tokaj-Kijev-Moszkva és Tokaj-Krakkó–Danzig-Szentpétervár útvonalakon szállították" – mondta.

1599197026

A múzeumi megemlékezés a magyar-orosz barátság, a Magyar Borok Bizottsága hatvanöt éves eredményes tevékenysége emlékére állított márványtábla megkoszorúzásával zárult.

Fotó: a szerző felvételei