Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Ez a misszió nem a háborúról szól

Szöveg: Honvéd Vezérkar |  2013. november 20. 18:56

A ciprusi szigetet a közeljövőben még biztosan nem lehet magára hagyni. A sziget sorsának rendezése politikai misszió, amelynek sikeréhez azonban szükség van a katonák jelenlétére – összegezte Garaczi László őrnagy, megfigyelő és összekötő tiszt az ENSZ ciprusi missziójának jelentőségét. A dr. Benkő Tibor vezérezredes, Honvéd Vezérkar főnök által a szigeten tett látogatáson az is kiderült, a magyar katonák méltón, nemzetközi elismerést kiváltva képviselik Magyarországot az UNFICYP-misszióban.

A Sínai-félsziget után november 19-én és 20-án a Cipruson szolgáló magyar katonákhoz látogatott el dr. Benkő Tibor vezérezredes, Honvéd Vezérkar főnök vezette delegáció és dr. Botos Balázs, hazánk ciprusi nagykövete. Az ENSZ-misszióban a jelenlegi, 34. váltásban 77 magyar katona szolgál, a britek, argentinok és szlovákok után a negyedik legnagyobb erőt képviselve ezzel a szigeten.

1595963181

A delegáció a nicosia-i UNFICYP parancsnokságon

Háttér

A ciprusi UNFICYP-misszió története az 1960-as évekig, a britektől független Ciprus kikiáltásáig vezethető vissza. A misszió hivatalos kezdete 1974. augusztus 16., 18:00 óra. Legfőbb rendeltetése azóta is a harcok újjáéledésének megelőzése, a jog és a rend megőrzése, valamint az akkor tapasztalt állapot (status quo) békés fenntartása a tűzszüneti vonalak folyamatos megfigyelésével és kapcsolattartással a többnyire görögök lakta Ciprus és a sziget északi részét képező, ám Törökországon kívül más ország által el nem ismert, törökök lakta Ciprusi Török Köztársaság között.

E feladatok ellátása érdekében a szigetet az ENSZ szektorokra osztotta fel, a legfontosabb terület azonban a két szigetrész között húzódó „Zöld vonal", vagyis az ütközőzóna (buffer zone). Az ütközőzóna néhol egészen szűk, a legkisebb szélessége 3,5 méter, de a legszélesebb távolság is csupán 7,5 km a két országrész között. Turistáknak igazi látványosságot jelentenek a zónában még 1974-ben ottrekedt, és azóta elhagyatottan álló autók, kerékpárok és egyéb tárgyak. A 46 nemzet részvételével működő UNFICYP teljes létszáma jelenleg 1079 fő, amelyből 860-an katonák.

Magyarország 1993 óta – vagyis éppen idén húsz éve – van jelen Cipruson, békefenntartóink négy helyőrségben: Nicosiában az ENSZ UNFICYP Főparancsnokságán, Famagustában a 4. Szektor parancsnokságán, Athineouban az 1. lövész szakasz bázisán a Szent István Táborban, valamint a 91-es járőrbázison (PB-91) szolgálnak. A magyar katonák többféle feladatban vesznek részt a misszión belül: a 75 négyzetkilométernyi területért felelős lövész szakasz feladatait ellátó állomány mellett megfigyelő és összekötő tisztek, katonai rendészek és kulcsfontosságú egyéni beosztásúak teljesítenek szolgálatot a szigeten. A lövész szakasz feladatát képezi a napi 24 órás járőrözés mellett többek között a szektorban történő repülések biztosítása és az ENSZ-szel kapcsolatban álló civilek segítése, de az állomány felkészült a tömegkezelési feladatok ellátására is.

1595963182

Állománygyűlés az Athineou-ban állomásozó magyar katonáknál a Szent István táborban

„One mission, one team"

A több helyszínen folytatott megbeszélések és előadások egyik fontos témája az aktuális politikai és biztonságpolitikai helyzet volt, tekintettel arra, hogy idén tavasszal újrakezdődtek a különleges nemzetközi jogi helyzetű sziget újraegyesítéséről szóló tárgyalások a görög és a török fél között, amelyek remélt sikere új feladatokat és kihívásokat jelenthet majd a jövőre 50 éves misszió egésze számára. A vezérezredes és a delegáció tagjai emellett tájékoztatást kaptak a nemzetek közötti együttműködésről, amelynek magas színvonalát és minőségét jól érzékelteti a magyar szakasz felelősségi körzetét (4-es szektor) is irányító szlovák alezredes megfogalmazása: „one mission, one team" (vagyis „egy feladat, egy csapat").

A kontingens vezető beosztású megfigyelő és összekötő tisztjének, Fekete Róbert őrnagynak az ismertetőjéből kiderült, hogy súlyos incidenst már régóta nem tapasztalt az ENSZ, de az egyensúly továbbra is igen érzékeny a két fél között, és gyakran előfordul kölcsönös provokáció a görög és a török erők és lakosság részéről. A járőrök és a kontingens más beosztású tagjai is jellemzően háromféle incidenssel találkoznak szolgálatuk során: írott szabályok megsértése (vagyis a status quo bármilyen mértékű megbontása – pld. létszámtúllépéssel, építkezéssel, vagy akár csak egy reflektor kicserélésével az ütköző zónán belül), a tűzszünet szellemisége ellen elkövetett akciók (ilyen lehet a fegyvercsattogtatás, vagy a rohamsisakok viselése a másik fél megfélemlítése érdekében), valamint más egyéb, többnyire kisebb súlyú, civil cselekmények (pld. vadászat az ütközőzónán belül).

1595963182

Benkő Tibor a misszió parancsnokával

„Büszke vagyok Önökre…"

…fogalmazott Benkő Tibor vezérezredes a magyar katonák munkáját értékelve több helyszínen is. Szavait erősíti, hogy Lisa M. Buttenheim misszióvezető, Chao Liu tábornok, a misszió katonai parancsnoka, valamint Miroslav Misovic alezredes, a 4-es szektor szlovák parancsnoka egyaránt rendkívül elismerően, többeket (így például Bolesza Róbert és Márkus István századost) név szerint is kiemelve szólt a magyar katonák munkájáról, felkészültségéről, jó együttműködő-készségéről.

A Famagustán, Athineouban, a 91-es járőrbázison, valamint Nicosiában a magyar katonák részvételével megtartott állománygyűléseken, illetve beszélgetéseken a vezérkarfőnök válaszolt a katonák által előzetesen megfogalmazott – többnyire a katonai életpályával, a missziós szerepvállalás jövőjével – kapcsolatos kérdéseire, majd megtekintette az állomány lakhatási körülményeit, rekreációs lehetőségeit, és tájékozódott az ellátás, valamint a családokkal való kapcsolattartás lehetőségeiről is.

A Szent István Tábor Kecskemétről érkezett parancsnoka, Bárkányi László százados – aki egyébként katonai pályáját megelőzően 2. helyezést ért el egy junior dzsúdó Európa Bajnokságon – beszámolt arról is, hogy a váltás eddig „45.368 kilométernyi járőrt teljesített és 864 órát töltött szolgálatban". Elmondta, hogy a közeljövő egyik nagy nehézségét a családok nélkül eltöltött karácsony jelentheti majd.

1595963182

Találkozó a 91-es járőrbázis állományával

A magyar vonatkozású szolgálati helyszínek közül a legérdekesebb minden bizonnyal a zónán belül elhelyezkedő, Athineou vonzáskörzetébe tartozó 91-es járőrbázis, amelyen összesen 8 magyar katona (6 járőr 3 váltásban és 2 szakács) állomásozik és teljesít szolgálatot. A kicsiny bázis stratégiai jelentőségét mutatja, hogy a fővárostól mindössze 5 kilométerre helyezkedik el, a zóna szélessége pedig itt is csupán 250 méter. A szembenálló erők jelenlétének ismeretében a magyar katonák tevékenysége szükségszerű és elengedhetetlen a terület stabilitásának fenntartása érdekében – erősítette meg a misszió katonai parancsnoka a magyar vezérkar főnökkel folytatott megbeszélésen.

Benkő Tibor a megbeszéléseken megerősítette hazánk hosszú távú elkötelezettségét a misszió sikere mellett, és megköszönte az ENSZ-különmegbízott és Chao Liu vezérőrnagy támogatását és a magyar katonákat dicsérő szavait.