Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Fedezzük fel múltunkat és barátainkat!

Szöveg: Tamás Tibor |  2012. szeptember 10. 20:12

Számunkra elengedhetetlenül fontos, hogy felfedezzük múltunkat, s vele rokonainkat, ezzel egyszersmind új barátokra, új kapcsolatokra tegyünk szert – jelentette ki Hende Csaba. A honvédelmi miniszter az „Az alán párhuzamok” című képzőművészeti kiállítást nyitotta meg szeptember 10-én, hétfőn, a Forrás Galériában.

„Daban horz! Jó napot!"  – köszöntötte oszét−alán nyelven is a kiállítás résztvevőit Hende Csaba, majd a közös történelmi gyökerekről beszélt, kiemelve, hogy a magyarok és a jászok élete összenőtt. A két nép együtt küzdötte végig nyolc évszázad megannyi harcát a szabadságért, a megmaradásért; ahogy megcselekedte ezt a Kaukázusban a nagyhatalmak harapófogójába szorult oszét−alán nemzet is.

A művészetről szólva a honvédelmi miniszter kifejtette: az mindig az emberségünkről szól. Feladatról és küldetésről, jóról és rosszról, szeretetről, összetartozásról és közösségről. „A művészet, az alkotás nincs meg találkozás nélkül" – mondta.

„Magyarország megújításának napjait éljük. Számunkra elengedhetetlenül fontos, hogy felfedezzük múltunkat, s vele rokonainkat, ezzel egyszersmind új barátokra, új kapcsolatokra tegyünk szert. Ez a mai kiállítás jelentős lépés ebbe az irányba" – fogalmazott Hende Csaba.

Szergej Takojev, Észak-Oszétia-Alánia Köztársaság miniszterelnöke levelét Oleg Kodunov, az Oszét-Alán Társaságok Nemzetközi Szervezeteinek vezetője olvasta fel. Mint elhangzott: e kiállítás kapcsán előtűnnek a hatalmas és büszke alánok leszármazottait, az oszétokat s a magyarokat összekötő láthatatlan szálak.

A hazánkban s egyúttal Közép-Európában is első alkalommal bemutatott, nyolc alkotó műveiből álló, átfogó és reprezentatív kortárs képzőművészeti kiállítást az Oroszországi Föderációhoz tartozó Észak-Oszétia-Alánia Köztársaság, illetve a Magyarországi Jászok Egyesülete és a Forrás Galéria szervezte. A nemzeti legendákat, mítoszokat, a háromezer éves, hősi Nart-eposzt, a népművészet és a természet világát izgalmasan, különlegesen, kifinomultan megjelenítő művek tárlata szeptember 26-ig tekinthető meg.

Fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária