Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

„Fókuszban a katona” projektzáró értekezlet

Szöveg: Szabó Szilvia hadnagy | Fotó: Szabó Lajos zászlós |  2019. december 12. 14:59

December 9-én, az MH Modernizációs Intézet szervezésében rendezték meg a katona kognitív képességfejlesztését célzó fejlesztő programok értékeléssel egybekötött záró rendezvényt a Stefánia Palota- Honvéd Kulturális Központban.

1596073449

Az Intézet Innovációs Stratégiai Osztálya által koordinált programok fő célkitűzése az április 30-ai Digitális Katona 2.0 – „Fókuszban a katona" című konferenciával összhangban a katonák egyéni szintű képességeinek fejlesztése volt. A mintegy hatvan napig tartó programsorozatban a Magyar Honvédség alakulataiból összesen nyolcvan tiszt, altiszt és honvéd tisztjelölt vett részt. Az értékelő záró rendezvény célja egy olyan fórum létrehozása volt, ahol mind a résztvevők, mind a szervezők, a projekteket lebonyolító civil vállalatok, az MH egyéni képességfejlesztésben jártas szakemberei, továbbá a MH Parancsokság meghívott állománya is képviseltethette magát egy sikeres szakmai konzultáció kialakítása érdekében.

A rendezvény első felében Szarka Csaba ezredes, az MH Modernizációs Intézet, Innovációs Stratégiai Osztály osztályvezetője a rendezvény célja mellett kihangsúlyozta beszédében a „Human Domain" különböző aspektusait célzó fejlesztések fontosságát. Ezt követően bemutatta a négy darab pilot jelleggel végrehajtott programot. Elsőként a személyes szokások átalakítására irányuló „Top Gun" fedőnevű programot mutatták be, amelynek célja az állomány segítése volt, pozitív szokásminták kialakításában, amelyek birtokában képessé váltak személyes energiamenedzsment szokásaik optimalizálására. Ezután következett az „Flearning" elnevezésű program bemutatása, amelynek fő célkitűzése a vezetői állomány vezetési kompetenciáinak fejlesztése volt. A képzés segítségével a részt vevők megtanulhatták, hogyan tudják úgy vezetni beosztottjaikat, hogy Flow közeli (teljesen elmélyült) állapotban történjen a munkavégzés, ami jelentősen képes növelni az állomány hatékonyságát. A képzés Csíkszentmihályi Mihály flow-elméletén alapult.

1596073450

A következő program a katonák tudatos életvezetését célzó „Life Analytics" képzés volt, aminek lényege, hogy a résztvevők fizikai aktivitását érzékelő testszenzorok segítségével monitorozták, majd a kapott értékek szakértői kielemzése által a résztvevők képessé váltak fizikai teljesítőképességük tudatosabb módon való fejlesztésére. Végül a „B-Wave" elnevezésű képzési programot ismertették, amely az agy kognitív képességeinek speciális műszerek segítségével való felmérését, illetve azok élmény alapú fejlesztését foglalja magába.

A projektek bemutatását szakmai kerekasztal-beszélgetések követték. A beszélgetések célja a résztvevő állomány segítségével olyan vitafórumok létrehozása volt, amelyeken a résztvevők kötetlen keretek között tudták megvitatni a projektek továbbvitelének lehetőségeit. A rendezvény résztvevői egyetértettek abban, hogy mind a négy program a maga módján hasznosnak bizonyult és illeszkedik a Zrínyi 2026 Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program célkitűzéseihez, valamint hogy megkérdőjelezhetetlen az egyének kognitív képességfejlesztésének fontossága a digitális kor új kihívásainak eredményes leküzdéséhez.

GALÉRIA