Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Forradalmi forgatag a Várban

Szöveg: Zilahy Tamás |  2012. március 14. 17:13

A Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédség többhetes, „Katonák. Hősök. – Hagyomány és megújulás” című programsorozata összefogja azokat az eseményeket, amelyek a március közepétől május végéig terjedő időszakban a honvédség háza táján történnek. A kiállítások, konferenciák, katonai bemutatók, gyakorlatok, kulturális és sportprogramok között valamennyi korosztály megtalálja az őt leginkább érdeklő rendezvényt.

1596729258
Nem volt ez másképpen a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum (HM HIM) immár hagyományos, Forradalmi forgatag elnevezésű programjának nyitónapján sem. Március 13-án már délelőt benépesült a HM HIM. A „Volt egyszer egy múzeum – válogatás az egykori Aradi Ereklyemúzeum kincseiből"  című kiállítást Hende Csaba honvédelmi miniszter nyitotta meg, majd Kedves Gyula ezredes, hadtörténész és Závodi Szilvia muzeológus szakmai tárlatvezetése mellett érdeklődők százai tekinthették meg a páratlan műkincseket.

Fegyverbemutatók, tematikus és kézműves-foglalkozások sora kötött le idősebbeket, fiatalabbakat egyaránt. Nemcsak magyarok, külföldiek is érkeztek szép számmal. Egy holland házaspárnak például a fegyvergyűjtemény két szakembere, Soós Péter százados és Gondos László közalkalmazott segített eligazodni a több mint másfél évszázaddal ezelőtt történtekben. A vendégek hallottak ugyan valamit az 1848–49-es eseményekről, de sokat nem tudtak hazánk Európára is nagy befolyást gyakorló hősies szabadságharcáról – egészen mostanáig…

A múzeumpedagógiai osztály főelőadója, Németh Csaba által megtartott élő történelemóra is különleges élménynek számított a kisiskolások számára. „Miért hordtak csizmát a huszárok? Miben különbözik kard a szablyától? Mi a sarkantyú?"  és más hasonló kérdésekre kaptak választ a gyerekek, akik ezen a napon nagyon sokat tanultak. Megtudták például, hogy mi a különbség a kovás és a gyutacsos puska között, melyik volt biztonságosabb esős időben, és egy perc alatt hányat lehetett lőni egy ilyen fegyverrel. Nem csoda, hogy az óra végeztével is záporoztak a kérdések.

1596729259
Elégedettek voltak a látottakkal és a hallottakkal a tanítók, Gallainé Doba Katalin és Borbíró Lászlóné is, akik a budapesti Hild József Általános Iskola negyedikeseivel látogattak ide. Mint elmondták, ilyenkor tavasszal sorra keresik fel a nevezetesebb látnivalókat. Voltak már a Magyar Tudományos Akadémián, az Országházban, a Nemzeti Galériában, de terveznek még egy kirándulást a gödöllői Királyi Kastélyba is.

„Nagyon fontos az értékek átadása, mert március 15-e sokat jelentett és jelent ma is, elsősorban a fiatalok számára. Tavaly éppen ennek az ünnepnek a jegyében adtak egyórás műsort diákjaink a Belvárosi Televízióban" – tették hozzá.

Néhány teremmel odébb Bajáki Bernadett és kollégái kézműves-foglalkozást vezettek a kisebbeknek. Csákók, tarsolyok, katonák készültek posztóból. A gyermekek természetesen el is vihették a maguk által készített kis figurákat, tárgyakat. Mint Horváth Fruzsinától megtudtuk, nemcsak az iskolások, az óvodások is szívesen ügyeskedtek a színes, apró kellékekkel.

Jakusch Gabriella, a múzeumpedagógiai osztály vezetője elégedetten állapította meg, hogy már a Forradalmi forgatag rendezvénysorozat első napján több mint 500 óvodás, iskolás látogató érkezett kísérőikkel a múzeumba. Mint kiderült, nemcsak a fővárosból, de a távoli Miskolcról, Debrecenből is eljöttek az iskolások.

Fotó: Galovtsik Gábor


További képekért kattintson galériánkra!