Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Gyilkossági nyomozásból jeles

Szöveg: Markovits Szilvia őrmester | Fotó: a szerző felvételei |  2019. december 5. 10:47

Húsz rendész tett sikeres vizsgát bűnügyi alapfelkészítő tanfolyamuk végén, novemberben, az Adyligeti Rendészeti Szakgimnáziumban. A vizsgafeladat egy gyilkossági nyomozás és annak bűnügyi felderítése volt.

1596072896

A bűnügyi alaptanfolyam, amelyen az MH Katonai Rendészeti Központ (MH KRK) húsz katonája vett részt, két részből állt. Szeptemberben, az elméleti képzésen büntetőjogi alapismereteket, valamint társadalmi és kommunikációs ismereteket sajátítottak el a képzés résztvevői, amelyre a novemberi gyakorlati oktatás épült. A tananyag része volt a Büntető Törvénykönyv, a Büntetőeljárási törvény és a Rendőrségi törvény. A gyakorlati rész során pedig krimináltechnikai, krimináltaktikai és krimináltmetodikai ismereteket sajátítottak el a tanfolyam résztvevői. Ezeken a szakszerű nyomrögzítést, az egyes eljárások lefolytatásának taktikáját, sorrendiségét, a bűncselekményi kategóriákhoz tartozó nyomozási cselekményeket ismerhették meg.

Az oktatási anyag tartalmazott kriminológiát – ami a büntetendő cselekmények elkövetőivel, sértettjeivel foglalkozó tudományág -, amely rálátást ad például a bűnelkövető személyek típusaira, valamint a bűncselekmények területi eloszlását vizsgálja.

1596072896

A képzést Kovács Pál nyugállományú rendőr alezredes és Bathó Zsolt rendőr alezredes, kiemelt főreferens, a szakgimnázium Alapozó Ismereti Szakcsoportjának vezetőhelyettese tartotta a rendészkatonáknak. A vizsgából is kivették a részüket, hiszen míg Kovács alezredes együtt izgult a tanulókkal, addig Bathó alezredes a vizsgafeladatot megalapozó gyilkossági helyszín tulajdonosaként jeleskedett.

A megoldandó eset során, egy fiktív katonai bázis területén lévő kantinban  az egyik vendég ittasan megkéselte az asztalszomszédját, majd távozott. A sérült a helyszínen életét vesztette, az italkimérő tulajdonosa pedig bejelentést tett erről a rendőrségen. A nyomozást ez esetben a katonai rendészek folytatták le. Az adatgyűjtést követően megtörtént a helyszíni szemle és a feljelentő meghallgatása. Az ezekből származó információk alapján történt a felismerésre bemutatás a „tükrös helyiségben", majd a tanúk kihallgatása. Következő lépésként házkutatást tartottak a rendészek, ameéy során több, a bűncselekmény esetleges elkövetéséhez használt, késhez hasonló szúró-vágó eszközt is találtak. Ezeket újra bemutatták felismerésre az egyik kihallgatott tanúnak, aki magáról a gyilkos eszközről is pontos leírást tudott adni. Ezután már csak a gyanúsított kihallgatása, majd a tanúkkal való szembesítése és legvégén az iratismertetés volt hátra.

1596072897

A vizsga célja az volt, hogy felkészítést adjon a katonai rendészeknek arra az esetre, ha a jövőben nyomozati jogkörrel is kellene, hogy rendelkezzenek. Mivel az emberölés nyomozása során szinte minden nyomozati cselekmény előfordul, célszerűen eköré épültek a feladatok.

A vizsgabizottság elnökének Mergancz Sándor dandártábornokot, az MH KRK központparancsnokát kérték fel, aki elmondta: nagy örömmel vállalta a tisztséget, mivel kicsit nosztalgiázhatott, visszaemlékezve arra az időszakra, amikor még bűnügyi nyomozó volt.

Az oklevelek átadását megelőző beszédében kitért arra is, hogy ugyan a megszerzett tudást jelenleg az országhatáron belül nem alkalmazhatják a katonai rendészek, de alapot ad arra, hogy a jövőben ilyen képességgel is rendelkezhessenek.

Várhatóan a jövőben tovább folytatódik a vizsgát tett katonák képzése, hogy magasabb szinten sajátíthassák el az eddig tanultakat.

GALÉRIA