Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

„Ha a gyalogságnak nincs tölténye, van szuronya! Előre!”

Szöveg: Antal Ferenc |  2016. április 7. 14:30

Immár 28. alkalommal idézték fel az 1848-49-es forradalom és szabadságharc dicsőséges győzelemsorozatát, a Tavaszi Emlékhadjáratot. Ennek legfontosabb állomása az isaszegi csata, ahol 167 évvel ezelőtt, 1849. április 6-án a fiatal honvédsereg ádáz csata után a főváros felé szorította vissza az osztrák főerőket.

1596011456

Közép-Európa legnagyobb katonai hagyományőrző rendezvényén idén is változatos programokkal, csatabemutatóval, koncertekkel, élő történelemórával, előadásokkal, korabeli konyhabemutatókkal, felvonulásokkal, koszorúzásokkal, valamint katonai parádékkal várták az érdeklődőket. A délutáni összecsapásra ebben az évben is több százan voltak kíváncsiak.

A Tavaszi Emlékhadjárat bizonyos elemei néhol kidolgozottak és nagyszerűek, más településeken viszont kevésbé. Nyilván ahol csatabemutató is van, ott sokkal többen látogatják a rendezvényt, de ettől függetlenül évről évre egyre ünnepélyesebbek és népszerűbbek vagyunk, képesek vagyunk állandóan megújulni – mondta érdeklődésünkre Fülöp Tibor Zoltán, a programsorozat rendezvényigazgatója. Hozzátette: a rendezvénysorozat idén már hetven települést érint és huszonegy településen alakultak ehhez kapcsolódóan katonai hagyományőrző egységek, amelyek létszáma tovább növeli az Emlékhadjárat hírnevét.

1596011456

Fülöp Tibor Zoltántól megtudtuk azt is, hogy idén a boldogival szinte egy időben Hatvanban is megemlékeztek a 167 évvel ezelőtti csatáról. A város vezetése ugyanis néhány évvel ezelőtt úgy döntött, hogy – a Tavaszi Emlékhadjárattól függetlenül – eleveníti fel az 1849-ben történt eseményeket. Ők azonban az ütközet évfordulójához legközelebb eső szombaton rendezték meg saját programjukat. „Így volt egy nap alatt két csatabemutatónk Hatvanban, amire eddig még nem volt példa. A szervezők és a boldogiak is ragaszkodtak ahhoz, hogy a hatvani ütközet emlékcsatáját minden évben, az évfordulón rendezzük meg. Ebből nemcsak a két település, hanem mi is profitálhattunk, mert a hatvani alakulatok átjöttek segíteni, megvívni a másik csatát is. Ezután következett Tápióbicske, most pedig itt vagyunk Isaszegen" – emlékezett Fülöp Tibor Zoltán.

Az egykori isaszegi csatatéren kora délután már izgatottan gyülekezett a tömeg. A magyar−osztrák hadak közeledését távoli dobpergés jelezte. Aztán elszabadult a pokol. A tüzérség ágyúi hamarosan füstbe és lángba borították a csatateret. A lángoló makettházak között előrenyomuló magyar gyalogság rohamait az osztrák erők nem sokáig állhatták. Egy-két reménytelen ellenlökés után az egyre ritkuló puskatűzben az osztrák főerők megkezdték a visszavonulást. Mire a nap leszállt, az ide-oda hullámzó ádáz küzdelem magyar győzelemmel ért véget.

1596011456

Az isaszegi csatát követően kétfelé vált a csapat: az egyik csapat Mogyoród, Kerepes, Fót, Dunakeszi és Szigetmonostor érintésével, míg a résztvevők másik része ezalatt Gödöllő, Szada, Veresegyház, Sződliget érintésével jut el az április 8-i váci csatabemutatóra.


Fotó: Hajdu Ágnes