Hadviselés a diplomácia nyelvén
Szöveg: Snoj Péter | 2013. június 15. 7:04Talán ez a Nemzetközi Katonai Megfigyelők képzésének legtömörebb magyarázata. Az Egerbakta térségében tartott gyakorlaton a leendő megfigyelők békefenntartói feladataikra készültek.
Galéria
A szolnoki MH Béketámogató Kiképző Központ által szervezett komplex járőrgyakorlaton a hallgatók belekóstolhattak a legérdekesebb és legmegterhelőbb helyzetekbe, amelyek valós szolgálatuk alatt érhetik őket. „Magát a gyakorlat tematikáját egy 20 kilométeres járőrútvonalra jelöltük ki. Öt szituációt állítottunk be, ezek között megtalálható a teljesség igénye nélkül az akna-incidensek kezelése, megfigyelőpont működtetése, vagy a sajtó kezelése és esetleges rablótámadásokon alkalmazandó eljárások begyakorlása" – engedett bepillantást a gyakorlat lényegébe Peszeki Tamás alezredes, a központ megbízott parancsnoka.
A hallgatói csoportoknak a helyi milícia által üzemeltette illegális útzáron kellett átjutniuk, pusztán a jobb belátásra térítés diplomatikus eszközével. „Egy illegális ellenőrzőpontot szimulálunk a hallgatóink számára, hogy gyakorolják az ilyenkor ENSZ által előírt eljárásrendeket: hogyan kell bizonyos helyzeteket lekezelniük, mi az, amit megtehetnek a fegyvertelen ENSZ megfigyelők, és mi az, amit nem. Próbáljuk minél jobban a való élethez közelíteni a helyzetet" – mondta el kérdésünkre Szűcs Gábor önkéntes műveleti tartalékos alezredes. Az alezredes ugyan most tartalékosként végezte kiképzői feladatait, de korábban szinte minden Nemzetközi Katonai Megfigyelő Tanfolyamon jelen volt, többek között az 1997-ben tartott elsőn is.
De nem minden helyzetet lehetett könnyen kezelni: a járőrt rablótámadás érte. Csuklyás, felfegyverzett alakok tűntek elő a bokrok rejtekéből, földre kényszerítve az ENSZ megfigyelőket. E szituációban a feladat nem más, mint csendben tűrni. Habár ez könnyűnek tűnik, sokszor a némán szenvedés a legnehezebb feladat, elviselve a megalázást és minden értékünk eltulajdonítását. A megkötözött hallgatókat mezítláb hagyták magukra a rablók. Persze később visszakapták minden értéktárgyukat, de kiképzőik előbb megfigyelték, mit kezdenek a váratlan szituációval. Mivel az ENSZ alapvetése a fegyver nélküli problémakezelés, a gyakorlaton is pusztán a szavak erejével harcolnak a békéért.
Habár még csak az első napjaikat töltötték terepen, a kiképzők elégedettek voltak a hallgatók teljesítményével. A Finnországból oktató Kimmo Rantanen százados elmondta: „A mai volt az első igazi terepmunka, ahol a valóságot megközelítő helyzetekbe sodortuk a kiképzendőket, ezzel együtt az első megmérettetés is, ahol megismerhették a saját képességeiket és korlátaikat. Nagyon fontos, hogy tudtak csapatban dolgozni, ami lényegesen megkönnyítette a dolgukat."
A résztvevők többsége a tanfolyam sikeres elvégzését követően várhatóan valós missziós környezetben alkalmazhatja majd az MH Béketámogató Kiképző Központban megszerzett tudását.
Fotó: Galovtsik Gábor