Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Időről időre meg kell gyújtanunk az emlékezés lángját

Szöveg: Tamás Tibor |  2013. január 14. 8:10

Ha nem felejtjük mindazt, amit a nemzet a 20. században átélt, s ha jóakaratú emberként, nyitott lélekkel fordulunk a múlthoz, egészen másmilyen életünk lesz – szögezte le Hende Csaba a doni áttörés 70. évfordulója alkalmából rendezett, emléktábla-avatással egybekötött megemlékezésen a budapesti Holokauszt Emlékközpontban.

1595947572

A Honvédelmi Minisztérium, a HM Tábori Rabbinátusa, a Munkaszolgálatosok Országos Egyesülete, a Nácizmus Üldözötteinek Országos Egyesülete és az emlékközpont által január 13-án szervezett megemlékezésen Hende Csaba honvédelmi miniszter beszédében elmondta: mindig voltak Mózes-hitűek a seregben, békében és háborúban egyaránt, és harcoltak a hazáért. Ettől fosztották meg őket a jogfosztás idején. „Mi történt a XX. században az emberiséggel s velünk, magyarokkal?" – tette fel a kérdést Hende Csaba, majd a történelmi példák nyomán hangsúlyozta: ha meg akarjuk érteni, mi történt, időről időre meg kell gyújtanunk az emlékezés lángját. Emlékeznünk kell, hogy ilyen soha többé ne fordulhasson elő.

A soá tanulságaként nem tűrhetjük el az emberi méltóság csorbítását, szembe kell szállnunk a gyűlölettel, a kirekesztéssel, minden erőnkkel védenünk kell a jogállamot. „A 21. század a mi századunk. Rajtunk múlik, hogy milyen század lesz. Ha nem felejtjük mindazt, ami a nemzet a 20. században átélt, s ha jóakaratú emberként, nyitott lélekkel fordulunk a múlthoz, egészen másmilyen életünk lesz. Meg kell nyernünk az életet, amit ők nem élhettek le. Erre együtt vagyunk képesek. Tudnunk kell, hogy vannak olyan értékeink, történeteink, emlékeink, amelyek eligazíthatnak bennünket jó és rossz, haza és nemzet dolgában" − fogalmazott.

1595947573

Köves Slomó, a HM Tábori Rabbinátus főrabbija arra figyelmeztetett: a gyűlöletkeltés, a kirekesztés betegség, nem szabad hagynunk, hogy elterjedjen. Prof. dr. Szita Szabolcs történész, a Holokauszt Emlékközpont ügyvezető igazgatója elmondta: a hétvégi gyásznapokon lehajtott fejjel, összeszorult szívvel a magyar hadtörténelem legtöbb áldozatot követelő vereségére emlékezünk, egyben a honvédelmi kisegítő munkaszolgálatnak nevezett, a legteljesebb kiszolgáltatottságban végzett kényszermunka áldozataira. Kiemelte: az áldozatok okán a magyar kultúra, szellemi élet is mérhetetlen veszteségeket szenvedett.

A megemlékezésen emléktáblát avattak az emlékközpont zsinagógájának falán, majd meg is koszorúzták azt. Ezután Totha Péter Joel vezető tábori rabbi, Bíró László, a katolikus tábori püspökség püspöke és Jákob János dandártábornok, protestáns tábori püspök mondott zsoltárt az elesett áldozatokért.

1595947573

Fotó: Tóth László