Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Jutasi mementó

Szöveg: Kálmánfi Gábor |  2016. március 6. 7:13

Térben és időben is távol jártak Szentendrétől az MH Altiszti Akadémia hallgatói március 5-én, ugyanis az egykori legendás Magyar Királyi Veszprém – Jutasi Honvéd Altisztképző Intézetre emlékezve, hagyományteremtő szándékkal, a Balaton-felvidéken tartottak emléknapot.

1940-ben a Wermacht egyik tisztje állítólag úgy nyilatkozott, hogy semmit sem irigyelnek Magyarországtól, kivéve a jutasi altisztképzőt. De azt viszont nagyon… A fenti kis anekdotát dr. Földesi Ferenc nyugállományú ezredes osztotta meg Veszprémben, az egykori altisztképző intézet épületénél felsorakozott altisztjelöltekkel, akik azt is megtudhatták, hogy bizony szellemi elődeiknél soha sem fordulhatott elő az őrmester szóhoz pár évtizeddel később hozzátapadt embertelen bánásmód. Szakmaiság, türelem, igényesség, és pontosság – többek között ezek voltak az altisztképző követendő – és minden időben követett – jelszavai.

1596009918

Tény, hogy szigorú és komoly követelményeket támasztó pedagógiai elveik miatt békeidőben nem a jutasi altisztképzőben végzettek voltak a legnépszerűbb emberek a haderőben, viszont háborúban minden katona köréjük gyűlt és felnézett rájuk. Nem véletlenül hangsúlyozta beszédében Kriston István főtörzszászlós, a Magyar Honvédség vezénylőzászlósa, hogy a jutasi őrmesterek példája követendő a mai kor altisztjei számára. Hozzátette: az MH Altiszti Akadémia munkája példamutató, és „jó látni, ahogyan tisztek és altisztek együtt haladnak a szolgálat útján."

A 101 esztendős Hegedűs Ferenc páncélos őrmester, aki 1940-től kezdve kapott kiképzést Jutason, azt a tanácsot adta az altisztjelölteknek, hogy a lehető legjobb tudásuk szerint sajátítsák el az akadémián tanultakat, és szolgálatuk során minden szükséges ismeretet keményen követeljenek is meg alárendeltjeiktől. Az őrmester saját tapasztalatból beszélt, hiszen 1942-ben egységét a szovjet frontra vezényelték. Miután pedig a harcokban zászlóaljának több tisztje is hősi halált halt, altiszt létére neki kellett átvennie az egység vezetését. Helytállása elismeréseként rövidesen ki is nevezték századparancsnok-helyettesnek.

1596009919

Válaszbeszédében Lisztes Bálint honvédaltiszt-jelölt úgy fogalmazott: a mindennapokban minél többször kell visszanyúlni ahhoz a tiszta forráshoz, amelyet ennek az állománykategóriának a Jutasi Honvéd Altisztképző Intézet jelent.

Bozó Tibor dandártábornok, az MH Altiszti Akadémia parancsnoka kiemelte: az elődök húsz év alatt „csodát tettek", és ezt a szellemi örökséget kell továbbvinni a 21. század hétköznapjaiban is. Hallhattuk: a jutasi emléknap célja az, hogy az altiszt jelöltek megismerjék a múltjukat, történelmi gyökereiket.

A rendezvényen részt vevők koszorút helyeztek el az egykori intézet épületének falán található emléktáblánál, valamint a Mementó nevű második világháborús műalkotásnál is.

1596009919

Maga az emléknap Balatonszőlősön kezdődött, ahol a szentendrei intézmény hallgatói a jutasi altisztképzősök által épített katolikus, illetve a felújított református templomoknál tartottak koszorúzással egybekötött megemlékezést. Az emléknap utolsó állomásaként az altisztjelöltek ellátogattak a Veszprém közelében található Rab Mária-forráshoz, melyet 1937-től kezdve egészen 1944-ig a jutasi altisztképzősök gondoztak.

Fotó: a szerző felvételei

Címkékaltiszt