Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Katonaibúvár-alaptanfolyamot rendeztek

Szöveg: Kiss Gábor tizedes |  2015. május 24. 17:57

Az előző évekhez hasonlóan idén is megrendezik a katonaibúvár-alaptanfolyamot, amelyre az MH 5/24. Bornemissza Gergely Felderítő Zászlóaljtól, az MH 37. II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezredtől, valamint az MH 88. Könnyű Vegyes Zászlóaljtól érkeztek jelentkezők.  Az április végén kezdődött négyhetes kurzusra csak azok jelentkezhettek, akik előzetesen megfeleltek a szigorú orvosi vizsgálaton.

A tanfolyam első felében a szentesi városi uszodában, valamint az MH 37. II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred búvárbázisán tartottak különféle felkészítő foglalkozásokat. Ezek során − a kötelező úszásfelmérések után − a résztvevőknek különféle úszás-, valamint víz alatti, úgynevezett szabad tüdős feladatokat kellett végrehajtaniuk az elméleti foglakozások mellett. Ezen feladatok rendkívül változatosak és kellően nehezek ahhoz, hogy kiderüljön, a jelöltek alkalmasak-e katonabúvároknak.

1595994347

Az egyik ilyen feladatot a búvárbázis 12 méter hosszú medencéjében kellett végrehajtani, szabad tüdővel. A teljesítendő három hossz során egy szűk „S" alakú csőben kellett átúszni, majd egy 4 méter mélyen elhelyezett tárgyra kellett rákötni egy kötelet. A feladat itt még nem ért véget, hiszen a búvárjelölteknek ezt követően még vissza is kellett úszniuk és befejezésül szabályosan a felszínre emelkedniük.

A második héttől már légzőkészülék használatával zajlott a felkészítés, ennek során a résztvevők megismerték a felszereléseket és megtanulták, mit kell tenniük, ha a víz alatt valamilyen nem várt esemény történik. Meg kellett ismerniük az ön- és társmentési fogásokat, a víz alatti tájékozódás fortélyait, valamint a különböző keresési eljárásokat.

1595994347

Először csak úgynevezett „védett vízben" − azaz a tanmedencében −, majd a tanfolyam harmadik és negyedik hetében már „nyílt vízben", bányatóban, illetve folyóvízben alkalmazták a korábban begyakorolt eljárásokat. A komplex írásbeli és szóbeli vizsgát pedig csak akkor próbálhatták meg, ha az előírt gyakorlati feladatokat már sikeresen teljesítették.

A búvár-alaptanfolyammal párhuzamosan egy úgynevezett merülésvezetői tanfolyamot is rendeztek Szentesen a katonabúvárok részére. Mindkét képzés vezetője Márton Róbert főtörzsőrmester, mesterbúvár, valamint „C" fokozatú oktató volt. Utóbbi kurzuson a korábbi években végzett búvárok vettek részt. A sokszínű merülési feladatok között szerepeltek olyan munkabúvár-feladatok is, amelyeket a Kirby-Morgan típusú félnehéz búvárfelszereléssel kellett végrehajtani a mályi bányatóban. A nyékládházi tónál pedig húszméteres mélységből kellett a felszínre juttatniuk egy száz kilogrammos tárgyat.

1595994348

Fotók: a szerző felvételei