Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Kézitusa emelt szinten, a „nyolcvannyolcasoknál”

Szöveg: Matócsiné Kiss Hajnalka főtörzsőrmester |  2012. február 12. 7:43

Magyar Honvédség szintű katonai közelharc- és kézitusa továbbképzést rendeztek február 6–10. között Szolnokon, az Ittebei Kiss József Hadnagy Helikopterbázison. A kiképzési program házigazdája az MH 25/88. Könnyű Vegyes Zászlóalj volt.

A módszertani felkészítést az MH Altiszti Akadémia Mecséri János Kiképző Osztályának alárendeltségébe tartozó Katonai Testnevelési és Közelharc Módszertani Részleg munkatársai, Molnár Károly őrnagy, részlegvezető, Zagyva Sándor hadnagy és Tar Tamás őrmester tartották.
Az egy hetes kurzuson az MH 5. Bocskai István Lövészdandár, az MH 25. Klapka György Lövészdandár, az MH 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred, az MH 34. Bercsényi László Különleges Műveleti Zászlóalj, valamint a házigazda katonai szervezet kiképzői és oktatói szakállománya vett részt.

A kiképzés célja az volt, hogy a jövőben az alakulatoknál harcoló beosztásban szolgáló katonákat a felkészített közelharc és kézitusa oktatók képezzék ki, mégpedig a Szolnokon megszerzett gyakorlati tapasztalatok alapján. Emellett természetesen az is fontos szempontja volt a kurzusnak, hogy a kiképzendő katonák egy esetleges éles bevetés során, saját életük megvédése érdekében készség szinten tudják alkalmazni a felkészítés során elsajátított technikákat.

A kiképzési napok egyformán teltek. Délelőttönként a foglalkozások megtartásának gyakorlati módszertanával ismerkedtek a kurzus résztvevői: egyebek mellett elsajátították a földharc-, az ütő-, a dobó és rúgótechnikákat, valamint ezek kombinációit, illetve a védekezéseket és az ellentámadásokat. Szintén gyakorolták a fegyverek és a szükségeszközök használatát, illetve az úgynevezett támadó és védő alaptechnikákat.

A délutáni foglalkozásokon pedig elméletben tekintették át a katonai közelharc és kézitusa kiképzés nemzetközi és hazai történetét, valamint a legfontosabb anatómiai, élettani, biomechanikai, edzéselméleti és gyakorlati módszertani ismereteket, valamint a küzdelmek pszichológiáját.

Az egy hetes továbbképzésre ellátogatott dr. Borbíró Zoltán négydanos és Tar László őrnagy egydanos mester is, akik gyakorlatban adták át a kurzuson résztvevőknek hosszú évek alatt megszerzett tudásukat.

 Fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária

További képekért kattintson galériánkra!