Kopjafát állítottak a híradók tiszteletére a Petőfi-laktanyában
Szöveg: Singer Éva törzsőrmester | 2014. szeptember 19. 11:48Puskás Tivadar, a nemzetközi hírű tudós és feltaláló születésének 170. évfordulója alkalmából, a híradók munkájának elismeréseként kopjafát adományozott az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandárnak a Puskás Tivadar Híradó Bajtársi Egyesület. A kopjafát a híradók napján megtartott központi ünnepi állománygyűlést követően avatták fel a Petőfi Sándor laktanyában.
Galéria
1844. szeptember 17-én született Puskás Tivadar tudós, a telefonhírmondó feltalálója. Találmányai nagyban elősegítették a mai modern rendszerek létrejöttét, a telefonközpont elve mindmáig alapvetően megmaradt a kommunikációs rendszerekben. Születésének évfordulóján évről évre azokat a katonákat és szakembereket ünnepeljük, akik a hétköznapokban legtöbbször láthatatlanul hajtják végre feladatukat, munkájuk azonban elengedhetetlen a Magyar Honvédség működéséhez – mondta a híradók napja alkalmából megrendezett központi ünnepi állománygyűlésen Varga Zoltán őrnagy, az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár MH Híradó és Informatikai Főközpont megbízott parancsnoka.
Köszöntőjében szólt az elmúlt időszak kiemelkedő eredményeiről is. A külföldi missziók folyamatos híradó-, informatikai biztosításával járó feladatok mellett részt vettek számos nemzetközi és hazai gyakorlaton, amelyeken tanúbizonyságot tettek szakmai felkészültségükről és lehetőségük nyílt ismereteik továbbfejlesztésére. Jelentős eredménynek számít, hogy a mobil szolgáltatóváltással járó feladatokat az új szerződéses partner és a rövid határidő ellenére is sikerült zökkenőmentesen és magas színvonalon végrehajtani. Új képesség a LINK16, amely lehetővé teszi a Gripenek és a földi irányítás közötti rejtjeles információtovábbítást. A szomszédos országok közül mi vagyunk az elsők, akik a LINK16 képességgel rendelkezünk. Büszkék lehetünk a Mobil Híradószázad (DCM) eredményeire is: az állomány az elmúlt időszakban sikeresen teljesítette a NATO által elrendelt gyakorlatot, amelynek eredményeként ma már NATO készenléti szolgálatot lát el – összegezte a sikereket Varga Zoltán őrnagy.
A köszöntő után a kiemelt munkát végzőknek elismeréseket adott át Vass Sándor dandártábornok, a Honvéd Vezérkar Híradó, Informatikai és Információvédelmi Csoportfőnökség csoportfőnöke, Mucsi István ezredes, az MH ÖHP Híradó, Informatikai és Információvédelmi Főnökség főnöke, Piros Ottó ezredes, az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár megbízott parancsnoka és Pristyák János, az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár MH Híradó és Informatikai Rendszerfőközpont parancsnoka.
Az ünnepség után a résztvevők átvonultak a Szurmay-díszkerthez, ahol Piros Ottó ezredes, megbízott parancsnok, dr. Lindner Miklós nyugállományú altábornagy, a Puskás Tivadar Híradó Bajtársi Egyesület örökös tiszteletbeli elnöke és prof. dr. Rajnai Zoltán ezredes, az egyesület elnöke leleplezte azt a kopjafát, melyet a Puskás Tivadar Híradó Bajtársi Egyesület adományozott a dandárnak.
Rajnai Zoltán ezredes ünnepi beszédében hangsúlyozta: amikor az egyesület úgy döntött, hogy kopjafát emel, az a cél vezérelte, hogy ápolja a hagyományokat, megemlékezzen azokról a híradókatonákról, akik egykor szolgáltak, és tiszteletét fejezze ki azoknak, akik most szolgálatot teljesítenek ebben a fegyvernemben. „Az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár személyi állománya élen jár a Magyar Honvédség informatikai hálózatainak fejlesztésében, ezért esett a választásunk arra, hogy a Petőfi Sándor laktanyában állítsuk fel a kopjafát, az alakulat vezetőinek támogatásával" – mondta az elnök.
Az ünnepi beszéd után Jákob János dandártábornok, protestáns tábori püspök és Berta Tibor ezredes, a Katolikus Tábori Püspökség helynöke megszentelte a kopjafát, majd a dandár, a meghívott alakulatok és az egyesület vezetői koszorút helyeztek el talapzatánál és Puskás Tivadar mellszobránál.
Fotók: Szabó Lajos zászlós