Lágerjárat a Nyugati pályaudvaron
Szöveg: Kovács Zoltán | 2016. február 24. 19:14„Amint az ember értékét nem saját maga, tudása, egyénisége, jelleme, hibái és erényei határozzák meg, hanem egy tőle független minősítés, a származása, ekkor az ember óhatatlanul megbélyegzett emberré lesz” – emlékeztetett dr. Földváry Gábor István, a Honvédelmi Minisztérium jogi és igazgatási ügyekért felelős helyettes államtitkára a Lágerjárat elnevezésű utazó vagonkiállítás első állomásának megnyitóján február 24-én, szerdán Budapesten, a Nyugati pályaudvaron.
A Magyarországi Németek Pécs-Baranyai Nemzetiségi Köre −a Szovjetunióba hurcoltak emlékéve alkalmából − egy utazó vagonkiállítással adózik a második világháború végén Magyarországról szovjet kényszermunkatáborokba vitt emberek emlékének. 1944. december 22-én a szovjet katonai parancsnokság 0060-as számú parancsa rendelkezett közmunkák megszervezéséről és elvégzéséről a megszállt területeken. A parancs elrendelte az összes német származású munkaképes személy mozgósítását.
A Nyugati pályaudvar 10-es vágányára beállított G-típusú, korhű tehervagon − amilyenekben a malenkij robotra szállították az embereket − az elkövetkező közel egy év folyamán azokon magyarországi vasútállomásokon tűnik fel, ahonnan az összegyűjtött internáltakat a szovjet lágerek felé indították. 2016. február 24. és 2017. február 14-e között Budapesten, Cegléden, Kál-Kápolnán, Miskolcon, Szerencsen, Debrecenben, Gyulán, Kiskunhalason, Baján, Szekszárdon, Pécsen, Budaörsön és Székesfehérváron tekinthetik meg az érdeklődők és az emlékezők.
A Lágerjárat nem tartalmaz múzeumi tárgyakat, relikviákat. A puszta vagonbelső, néhány tabló, képek és filmek együttes hatása segíti a látogatót a múlt valóságának megélésében. „A vagon egy szimbólum. Az emlékezés és az emlékeztetés szimbóluma" − hangzott el a Nyugati pályaudvaron megtartott rendezvényen.
Fotó: a szerző felvételei