Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Magyar Sajtófotó Kiállítás – huszonkilencedszer…

Szöveg: Zilahy Tamás |  2011. március 28. 10:31

Március 26-tól látogatható a Magyar Nemzeti Múzeumban a XXIX. Magyar Sajtófotó Kiállítás. A kiállításon több mint 400 kép várja az érdeklődőket. A nemzetközi zsűri 323 szerző 8548 munkájából választotta ki a pályázat nyertes alkotásait. A 2010-es esztendő legjobb sajtófotóit bemutató rendezvény kísérőtárlata idén a World Press Photo pályázat eddigi magyar díjazottjait mutatja be. A két kiállítás május 8-ig látogatható a Nemzeti Múzeumban hétfő kivételével a hét minden napján.

Március 25-én, délután, a megnyitót megelőző sajtótájékoztatón bemutatták a zsűrit, majd Eötvös Pál, a Magyar Újságírók Országos Szövetségének elnöke méltatta a pályázókat, a kitüntetetteket, a nem kitüntetetteket, egyaránt: „felkészültség, ambíció, szakmai hozzáállás" – jellemezte az alkotásokat.

„Tükör arról, hogy mi történt az elmúlt évben, hazánkban" – mondta Barakonyi Szabolcs, a zsűri egyik tagja, aki kritikusan hozzátette: „a témákat meg kell találni, s ebben a kérdésben bizony voltak viták a zsűritagok között".

Szalay Zoltán, a kiállítás rendezője egy mondatban összegezte a célt: „Minél több, igazán sokatmondó képpel gazdagítani vizuális világunk."

1595916056
Ezt követően ismertették a díjazott alkotásokat és szerzőiket. Köztük örömmel fedeztük fel, H. Szabó Sándort, az MTI újságíró-fotóriporterét, aki „Látkép" című sorozatával I. díjat nyert a természet és tudomány kategóriában. Külön öröm volt, hogy a művészi alkotásban a Bógyi Zsolt alezredes (MH 86. Szolnok Helikopter Bázis) vezette helikopter személyzete is közreműködött, hiszen az ő gépük fedélzetéről készültek a díjnyertes fotók.

Az ünnepélyes megnyitót Csányi Vilmos, író, etológus tartotta. „Az emberi szem a világ legcsodálatosabb kamerája. A kép – gondolat, amit nemcsak meglátunk, hanem igyekszünk is létrehozni, gondolatainkat pedig megpróbáljuk képekben kifejezni. De a technikai látvány önmagában még nem kép. Az igazi fotóriporter képeket lát, s azokat igyekszik rögzíteni" – summázta véleményét a szakember, majd megnyitotta a kiállítást.

A Magyar Nemzeti Múzeum falain helyet kaptak a tavalyi árvizek és a vörösiszap-katasztrófa megrázó felvételei. Ezek mellett számtalan egyéb – érdekes, elgondolkodtató, nemegyszer mosolyra késztető – fotó villantja fel azt a sokszínűséget, amely világunkra jellemző.
Láthatóak képek a tavalyi parlamenti választásokiról, a New Yorkban élő orosz közösségről, a repülőgép-szerencsétlenségben elhunyt Lech Kaczynski lengyel államfő temetéséről vagy a moldvai csángókról. Fotósorozat örökíti meg a 2010-es budapesti úszó Európa-bajnokság műugróit, míg más képek a gördeszkázó gáborjánházai plébánost, a lebontásra ítélt belvárosi társasházba önkényesen beköltözött punkok világát, az utcán élőket mutatják be. Érkeztek képek a magyar kortárs művészekről és alkotásaikról, a szíriai Margat várának feltárásáról, a télbe burkolódzó erdélyi tájról és az ócsai láperdő titokzatos lényeiről is.

Elismerés illeti a Zrínyi Média két fotóriporter munkatársát is, hiszen Dévényi Veronika „Forgószárnyas mindennapok" című fotósorozata és Rácz Tünde „Támadás" című alkotása is megtekinthető az év legjobb sajtófotói között.

A „Magyar fotográfusok a világ élvonalában" című tárlat azoknak a magyar alkotóknak a műveiből mutat be válogatást, akik az 1955-ben indított World Press Photo pályázaton, az elmúlt évtizedekben díjat nyertek.

1595916056
 
1595916057
 
1595916057
 
1595916057
 

 
 Fotók: Leéb Ádám, Dévényi Veronika és Rácz Tünde