Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Kadhafi becsapta katonáit

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2011. március 28. 8:42

A lázadók által őrzött bengázi kórházi szobákban lábadozó, foglyul ejtett katonák szerint Moammer el-Kadhafi líbiai vezető becsapta őket, és hazudott nekik, hogy harcra kényszerítse őket honfitársaikkal. Meglepettségükről beszélnek, hiszen az „ellenség” sem az al-Kaida nemzetközi terrorhálózat tagjaihoz, sem a Moszad izraeli titkos ügynökeihez, sem külföldi zsoldosokhoz nem hasonlít. Márpedig a rezsim így írta le őket.

A 25 éves tartalékost, Azúmi Ali Mohamedet március 20-án fogták el, amikor 400 fős, líbiai harcosokból és afrikai zsoldosokból álló konvoját a Bengázitól 160 kilométerre található Adzsabíja mellett a sivatagban légitámadás érte.

„Még láttam, ahogy két társam meghal, majd elsötétült a világ a szemem előtt" – emlékezett vissza a férfi jobb lábára mutatva, amelyet megsebesített egy lövedékszilánk.

Az volt a feladata, hogy az al-Kaida, valamint a zsoldosok ellen harcoljon. Legnagyobb megdöbbenésére saját honfitársai ellen fogott fegyvert.

Állítása szerint Tripoliban minden mobiltelefont elvettek, nehogy a kormány üzenetével ellentétes külső információk megzavarják az emberek fejét.

A gondos ápolás és a felkelők alaposabb megismerése után Mohamed most már biztos benne, hogy ha lábra áll, Kadhafi erői ellen fog majd fegyvert.

A negyven éves karrierkatona, Musztafa Mohamed Ali március 18-án belesétált a lázadók csapdájába. Hat golyót kapott, de túlélte – három társa már nem járt ilyen jól.

Alinak úgy tálalták a keleti felkelés hátterét, hogy a helyszínen tevékenykedő szíriai, tunéziai és egyiptomi zavarkeltőket izraeli ügynökök fogadták fel és látták el kábítószerrel.

„Hűséges voltam, de miután felfedeztem az igazságot, már nem vagyok az" – magyarázta. „Bengáziban olyan fiatalokat találtam, akik forradalmat indítottak azért, hogy eloszlassák a sötétséget, amelyben élünk."

A felkelők azt ígérték Alinak és Mohamednek, hogy a rezsim megbuktatása után hazaengedik őket családjukhoz.

A 30 éves Vanisz Ibrahim Hasszan rosszabbul járt, mint szobatársai. Hasszan egy harckocsiban volt, amelynek személyzete azt a feladatot kapta, hogy vegye vissza a bengázi repülőteret. A járművet eltalálta a lázadók egyik rakétája. A férfi háta, jobb keze, feje és lába a felhevült fémmel érintkezve megégett.

Hasszan szavain nehéz kiigazodni. Először azt mondta: el akart menekülni, hogy ne kelljen ártatlanok ellen harcolnia, majd arra célzott: meg volt győződve róla, hogy a terroristák ellen mozgósították.

Mohamed szerint Hasszan feje komolyan megsérült, és minden alkalommal másképp meséli el történetét.

Az orvosok és ápolók igyekeznek megfeledkezni arról, hogy betegeik a másik táborba tartoztak. „Ellátom őket, mert emberi lények, s mert muszlim vagyok" – mondta egy orvos egyik páciense röntgenfelvételét vizsgálva.