Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Magyarországon sem felejtették el a száz évvel ezelőtt történteket

Szöveg: Szűcs László |  2015. július 21. 8:21

Több mint tizennégy órás út után érkezett meg az Isonzó Expressz a szlovéniai Nova Gorica vasútállomására július 20-án, hétfőn este.

A különvonat utasait a pályaudvaron, a város legrégebbi épületénél Ana Zavrtanik Ugrin, a település alpolgármestere fogadta, aki köszöntőjében hangsúlyozta: az itt lakók tisztelettel őrzik a környéken folyt harcok során elesettek, valamint az első világháború összes többi áldozatának emlékét. Különösen ebben az évben, amikor az Isonzó-front megnyitásának századik évfordulójára emlékezünk.

1595997623

„Az első világháború legvéresebb csatáiban számtalan fiatalember vesztette életét. Nemzetiségükre való tekintet nélkül mindannyian súlyos helyzetben találták magukat, amikor megérkeztek a frontra. A háború pusztítást hagyott hátra, a földjeink megteltek a katonák sírjaival. Jegyzetek, versek levelek, gránátok, lövészárkok, kavernák maradtak utánuk, amelyek emlékeztetnek és egyben figyelmeztetnek is minket" – fogalmazott az alpolgármester.

Mara Černic, Goricia tartomány elnökhelyettese köszöntőjében hangsúlyozta: nagy tisztelet illeti azokat a magyarokat, akik eljöttek a különvonattal, hogy megtekintsék a történelmi helyszíneket. „Az elkövetkező két napban megnézik azt az egykori frontvonalat, ami ma Olaszország és Szlovénia határán húzódik. De szerencsére ez a határ ma már nem elválaszt, hanem összeköt minket" – mondta.

1595997624

T. Hámori Ferenc, az Isonzó Expressz ötletgazdája, az Indóház Kiadó vezetője kiemelte: másfél éve szervezik a különvonatot, ennyi idő telt el az ötlet és a megvalósulás között. „A szlovéniai települések kiemelten gondozzák a Nagy Háború emlékét, egy külön szervezet foglalkozik azzal, hogy méltó módon emlékezzenek meg az első világháború történéseiről és az elesett hősökről. A különvonat pedig azt jelenti, hogy Magyarországon sem felejtették el a száz évvel ezelőtt történteket" – fogalmazott, hozzátéve: ha ez a mostani út sikeres lesz, akkor jövőre ismét megszervezik az Isonzó Expresszt.

Az Indóház Kiadó, a MÁV Nosztalgia Kft., a HM Társadalmi Kapcsolatok és Háborús Kegyeleti Főosztály (HM TKHKF), a Budakeszi Kultúra Alapítvány, valamint a Nagy Háború Kutatásáért Közhasznú Alapítvány által közösen megálmodott és elindított Isonzó Expresszen több mint ötszázan indultak útnak hétfőn kora reggel a budapesti Keleti pályaudvarról. A Nagy Háború olasz frontján száz esztendővel ezelőtt, 1915 júniusában kezdődtek a harcok, a különvonat utasai a centenárium alkalmából keresik fel a hadszíntér legfontosabb helyszíneit a mai Olaszország és Szlovénia területén.

1595997624

A tizennégy órás vonatút során különböző előadások hangzottak el az egykori hadszíntérről, valamint az itt megvívott tizenkét csatáról – a Nagy Háború Kutatásáért Közhasznú Alapítvány munkatársainak tolmácsolásában. Emellett a Magyar Tartalékosok Szövetsége (Matasz) hagyományőrző tagozatának tagjai első világháborús egyenruha-, fegyver-, és közelharc bemutatót tartottak. A Sebő Együttes pedig több alkalommal is zenével, valamint közös énekléssel szórakoztatta az utasokat.

Fotó: a szerző felvételei