Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

„Már életében példakép volt”

Szöveg: Révész Béla |  2017. június 13. 17:11

A HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum szervezésében, ünnepélyes keretek között avatták újra vitéz Háry László vezérőrnagynak, a hazai katonai légierő ikonikus alakjának síremlékét Budapesten, az Új köztemető 301-es parcellájában, június 13-án, kedden. Az eseményen dr. Orosz Zoltán altábornagy, Honvéd Vezérkar főnökhelyettes mondott beszédet.

1596034216

Az 1890-ben született Háry László a nagyváradi honvéd-apródiskolában végzett. Az első világháború alatt egy vadászrepülő-század parancsnoka lett. Itt alapozta meg legendás hírnevét: a feljegyzések szerint mintegy nyolcvan légi ütközetben vett részt és több százszor repült ellenséges terület fölé. A világégés után, 1922-ben Háry László az akkor elkezdődő rendszeres hazai pilótaképzés egyik alapítója és meghatározó alakja lett. Ő volt az, aki 1925-ben magassági rekordot állított fel Hille Alfréddal, a hazai katonai meteorológia atyjával.
Háry László karrierjének csúcspontja volt, amikor 1938-ban a Magyar Királyi Honvéd Légierő első parancsnoki tisztségét bízták rá. Ezt a beosztást egészen 1940 legvégéig töltötte be. A háború utolsó hónapjaiban családjával Olaszországba repült, ahonnan egy esztendővel később, 1946-ban hazatért. Akkor a Honvédelmi Minisztérium igazoló bizottsága tisztázta szerepét a világháborúban, ám a kommunista hatalomátvétel után 1949-ben letartóztatták, majd bármiféle hivatalos eljárás nélkül a kistarcsai internálótáborba hurcolták. 1952 februárjában ott érte a halál.

1596034216

Megemlékező beszédében dr. Orosz Zoltán altábornagy, Honvéd Vezérkar főnökhelyettes múltunk kiemelkedő katonaegyéniségének példamutatását és cselekedeteinek utókorra gyakorolt hatását hangsúlyozta. „Katonatörténetünk hősei olyan eszmei és erkölcsi értékhordozók, akik nem csak a régmúlt, de napjaink alapvetéseit is meghatározzák. Ilyen példakép volt vitéz Háry László vezérőrnagy, aki hősiesen és megalkuvást nem tűrőn szolgálta hazáját, a katonai repülést, élete végén mégis kegyetlen sors jutott osztályrészééül" – mondta.
Orosz altábornagy kiemelte: Háry László személyében nemcsak egy kitűnő világháborús tisztre, hanem a magyar katonai repülés meghatározó alakjára is emlékezünk, aki már életében legendává vált. „Pályafutása és élete azt példázza, hogy hőseink milyen szilárd elhivatottsággal szolgálták hazájukat, tettek eleget esküjüknek, amely a legmélyebb hazaszeretetükből gyökerezett. Az adott szó és a fogadalom becsülete, az életünket meghatározó hivatástudat ma is alapértékül kell, hogy szolgáljon mindannyiunk számára" – zárta beszédét a Honvéd Vezérkar főnökhelyettes.

1596034216

A család részéről Háry Emese, a néhai vezérőrnagy unokahúga köszönte meg a Honvédelmi Minisztériumnak munkáját, míg a megemlékező imádságot Berta Tibor ezredes, a HM Katolikus Tábori Püspökség általános helynöke mondta el.

Az újraavatott sírkövet dr. Orosz Zoltán altábornagy és dr. Kovács Vilmos, a HM HIM parancsnoka leplezte le.

1596034216

Fotó: Tischler Zoltán