Második világháborús kiállítás debütált a Múzeumok Éjszakáján
Szöveg: Kovács Dániel | 2015. június 21. 15:12Idén is részt vett a június 20-án megrendezett Múzeumok Éjszakáján a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum (HM HIM). A hajnalig tartó rendezvényen debütált egy új második világháborús kiállítás, „A szicíliai partraszállástól Magyarország bombázásáig 1943-1945” címmel, emellett számos színes programmal készült a múzeum.
Galéria
Nagyszabású kiállítással várta az idei Múzeumok Éjszakáján látogatóit a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum abból az alkalomból, hogy az európai hadszíntéren hetven éve ért véget a második világháború. A múzeum ez alkalomból egy Magyarországon kevésbé ismert hadtörténeti eseményt, a szövetségesek olaszországi hadjáratát mutatja be. A Husky hadművelettel kezdődő támadássorozat célja Szicília megszállása, majd onnan a teljes itáliai félsziget elfoglalása volt. A nagyszabású, hadászati jelentőségű partraszálló és légideszant hadműveletet hathetes szárazföldi harc követte, amely kezdete volt a szövetségesek által csak olaszországi hadjáratnak nevezett ütközetsorozatnak.
A kiállítást Maria Assunta Accili, Olaszország magyarországi nagykövet asszonya és Puskás Attila a Honvédelmi Minisztérium védelemgazdaságért felelős helyettes államtitkára nyitotta meg, aki arról beszélt, hogy a szicíliai partraszállás teremtette meg a szövetségeseknek a lehetőséget arra, hogy bombázhassák Magyarországot.
Az éjszaka során számos, a kiállításhoz kapcsolódó hagyományőrző bemutató várta az érdeklődőket. A Hadtörténelmi Kulturális Egyesület második világháborús egyenruha és fegyverbemutatóval készült, a Honvéd Zrínyi Sportegyesület Katonai Lovas Szakosztálya pedig a korszak magyar huszárainak felszerelését mutatta be. A Honvéd Páncélos Alapítvány a Díszudvaron kiállítottak többek között egy 1944-es oldalkocsis német BMW motorkerékpárt, egy 1943-as amerikai Dodge személyszállító gépjárművet, valamint számos amerikai és német kézifegyvert.
A gyerekeket játszóház és kézműves foglalkozások várták, a felnőtteket pedig előadások és vetítések, amelyek a világháború kevéssé ismert eseményeit elevenítették fel.
Az este egyik fénypontjának számított, hogy megnyitották a nemrég felújított Magdolna-tornyot, amelyet egész éjszaka tárlatvezetéssel egybekötve látogathattak az érdeklődők, valamint az id. Antall József rakparton a Lajta Monitor Múzeumhajó is igen népszerű látványosságnak számított.
Az Iparművészeti Múzeumban szintén hajnalig tartott a „Folyóiratok, magazinok éjszakája", amelyen több mint kilencven, köztük számos vidéki és határon túli szerkesztőség vett részt. A rendezvényen a honvédelmi tárca periodikái is jelen voltak. A látogatók megismerhették többek között a Honvédségi Szemlét, és a Magyar Honvédet.
A honvédségi folyóiratok és magazinok standján Kiss Zoltán, a Honvédségi Szemle és a Honvéd Altiszti folyóirat felelős szerkesztője válaszolt az érdeklődők kérdéseire. Az éjszaka során a Magyar Honvédség szakmai, tudományos folyóiratának szerkesztőbizottsági tagjai, valamint a lap szakértői is ellátogattak a rendezvényre, ahol pódiumbeszélgetésen mutatták be a kiadványt, valamint a Honvéd Vezérkar Tudományos Kutatóhelyét. A beszélgetésen részt vett Isaszegi János nyugállományú vezérőrnagy, hadműveleti szakértő, a Zrínyi Kiadó megbízott vezetője, Siposné Kecskeméthy Klára ezredes, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem tanára, valamint az MH Kiképzési és Doktrinális központ munkatársai, Kiss Álmos Péter és Mező András alezredes. A szakértők válaszoltak a látogatók honvédelmi és biztonságpolitikai tárgyú kérdéseire, akik leginkább Ukrajna helyzete és az Iszlám Állam iránt érdeklődtek.
Fotó: Szikits Péter, Kiss Zoltán és a szerző