Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Méltó helyen az emléktábla

Szöveg: Galambos Sándor |  2017. április 20. 7:02

Emlékhelyet avattak Horthy István repülő főhadnagy tiszteletére április 18-án, Szolnokon. Az 1942. augusztus 20-án hősi halált halt kormányzóhelyettest ábrázoló domborművet Angliában élő fia, ifjabb Horthy István, dr. Koller József ezredes, az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis megbízott parancsnoka, Szalay Ferenc polgármester, Kovács Ákos, az emlékműnek helyt adó interaktív repüléstörténeti kiállítóhely, a RepTár ügyvezetője és Baráth Fábián szobrászművész leplezték le.

1596030658

Ismét méltó helyen áll a vitéz nagybányai Horthy István repülő főhadnagy emlékét idéző dombormű Szolnokon. A repülőbalesetben elhunyt kormányzóhelyettes emlékhelyének avatásakor Kovács Ákos, a RepTár ügyvezetője hangsúlyozta: Horthy főhadnagy erősen kötődött a városhoz. Ide vonult be tartalékos főhadnagyként 1942. május 1-jén a legendás repülőkhöz, a Dongó-századhoz, itt kapta meg vadászpilóta-átképzését és innen indult a keleti frontra, ahol 1942. augusztus 20-án lezuhant és életét veszítette.

Dr. Koller József ezredes a hősi halált halt kormányzóhelyettes személyes érdemeit hangsúlyozta: „Horthy István példakép volt. Azért is, mert magas közjogi méltósága ellenére vállalta azt, hogy elinduljon a háborúba, részt vegyen a csatákban, harcoljon bajtársaival. A helikopterbázison még most is állnak azok az épületek, az a hangár, ahol dolgozott és készült a harci bevetésekre" – mondta a helikopterbázis megbízott parancsnoka.

1596030659

A dombormű felavatását követően a RepTár épületében ifjabb Horthy István megnyitotta az édesapja tiszteletére rendezett emlékkiállítást. A vitrinekben megtekinthető, felbecsülhetetlen történelmi értékű relikviákat Magó Károly zászlós ajánlotta az érdeklődők figyelmébe, aki ezt követően Horthy István főhadnagy repülőbalesetének kivizsgálása címmel tartott hadtörténelmi előadást.

A tárlat megnyitásakor Gönczi Lajos nyugállományú alezredes egy személyes kéréssel fordult az ünnepi rendezvény díszvendégéhez, akitől a Tolnai Világlapja 1943. április 28-ki számának dedikálását kérte. A hetvennégy évvel ezelőtt újság ugyanis címlapon számolt be Horthy István szolnoki látogatásáról.

1596030659

A kormányzóhelyettes emlékhelyének avatására érkezőket a Légierő Zenekar – Szolnok köszöntötte, majd az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár különleges díszelgőcsoportja tartott bemutatót. Az ünnepségen részt vett többek közt Szűcs Pál ezredes, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság megbízott légierő haderőnem főnöke, Kositzky Attila nyugállományú altábornagy, Lamos Imre nyugállományú dandártábornok, az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis volt parancsnoka, ifj. Szentgyörgyi Dezső, a kecskeméti repülőbázis névadójának fia, a második világháború legendás Puma-századának veterán pilótája, a 94 éves Frankó Endre főhadnagy és az idén 100 esztendős, egykori második világháborús vadászpilóta, Nyemecz Pál is.

* * *

Vitéz nagybányai Horthy István tartalékos főhadnagy 1942. augusztus 20-án, huszonötödik bevetésén halt hősi halált. Az Ilovszkoje városka melletti repülőtérről szállt fel Re.2000 Héja típusú gépével, 300-400 méter magasan egy éles fordulóban a repülőgépe azonban sebességet vesztve dugóhúzóba esett és
hajnali 5 óra 7 perckor kis magasságból a földbe csapódott. A baleset után a holttestét felravatalozták, hazaszállították majd a kenderesi családi kriptában helyezték örök nyugalomra. 1943. április 18-án emléket állítottak Szolnokon a kormányzóhelyettes tiszteletére. Erdey Dezső szobrászművész Horthy főhadnagyot ábrázoló domborművét a gabona Tárház falán helyezték el.
Azért itt, mert az épületet a MÁV elnökeként 1935. július 18-án Horthy István avatta fel.

A háború befejezése után a leszedett reliefet habarccsal leöntötték, majd a Tárház pincéjében elrejtették. Az 1990-es évek elején a katonai repülőtérre szállították, ahol azonban nyoma veszett. 2006. szeptember 29-én, gyomlálás közben találta meg egy kertész. Az emléktáblát 2009-ben ünnepélyes keretek között Lamos Imre dandártábornok, a helikopterbázis akkori parancsnoka adta át a városnak. Vitéz nagybányai Horthy István, a magyar repülés és a vasút fejlődése érdekében végzett munkája előtt tisztelegve került a dombormű méltó, végleges helyére.

1596030659


Fotó: a szerző felvételei