Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Miles in armis – Katona a seregben

Szöveg: Zilahy Tamás |  2012. június 16. 9:13

Bár a római kor tárgyi emlékei nem tartoznak a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum (HM HIM) gyűjtőkörébe, az intézmény szakemberei nem feledkeznek meg ezekről sem. Június 15-én megnyitott kiállításuk célja, hogy az érdeklődők betekintést nyerjenek a római hadszervezetbe, a pannóniai katonaság mindennapjaiba.

1595937412
Dr. Kovács Vilmos ezredes, a HM HIM parancsnoka megnyitójában – a kiállítás jelentőségét méltatva – kiemelte az általa vezetett intézmény és a Magyar Nemzeti Múzeum közös munkáját. Mint elhangzott: a munka egyedi tudományos és muzeológiai vállalkozás, mivel Pannónia provincia hadtörténetére vonatkozó, átfogó betekintést nyújtó kiállítás még nem volt hazánkban az elmúlt időben. Dr. Csorba László, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója a kiállítással kapcsolatos személyes élményét tolmácsolva röviden szólt a korról, amelynek páratlan relikviáit most megtekinthetik a látogatók. Szakmai köszöntőjében dr. Borhy László egyetemi docens – érdekességként – római katonák korabeli leveleiből idézett, katonai életpályákat ismertetett, beszélt a szolgálatról, az akkori okmányokról, nyilvántartásról is.

A korról tudni kell: a pannóniai provinciák a barbár törzsek általi folyamatos veszélyeztetettség miatt fontos védőbástyái voltak a Római Birodalomnak. A pannóniai katonaság erejét mi sem jellemezte jobban, mint hogy támogatásukkal a császári cím sora is eldőlhetett, illetve sok pannóniai katona fordult meg a császári testőrség soraiban.

1595937413
A kiállítás a Magyar Nemzeti Múzeum, a Veszprémi Múzeum és a HM HIM tárgyi törzsanyagára épül. A kiállított tárgyak közt a régészeti leletek mellett epigráfiai emlékek és a későbbi korok papíralapú, római és pannóniai vonatkozású emlékei is helyet kaptak.
Láthatóak korabeli térképek, katonai eszközök, felszerelések, használati tárgyak, de egykori hidak, folyami őrhajók, erődök, őrtornyok makettjei is. Különlegesség a fából készült hadigép.

A látogatók megtudhatják: a Római Birodalom hadereje 400 ezer főt számlált, s ebből mintegy 50 ezer főt tett ki a pannóniai tartományok hadserege. A jól képzett és felszerelt, nagy taktikai fölénnyel rendelkező hadsereg tagjai az akkor 20–26 évi kötelező katonai szolgálat után katonai diplomát kaptak, amellyel nemcsak pénz járt, hanem földbirtok, adókedvezmények és a házasság joga is. Kiderült, hogy a katonák szabadidejüket kocsmák, fürdők, amfiteátrumok látogatásával, malomjátékkal és kockázással töltötték a testedzés mellett. Magas szintű egészségügyi ellátás is megillette őket, jól felszerelt kórházaik pedig vámmentesen kapták a bort. Katonai feladataik ellátása mellett légiós altisztek vezették például a közigazgatás adminisztrációját és gondoskodtak a provinciák közbiztonságáról. A római katonákat időnként közmunkára is kivezényelték: hidak, utak építéséhez, árvízvédelemhez, sőt – a feljegyzések szerint – egyszer szőlőültetésre is. Igaz, ennek rossz vége lett, mert az ezen feldühödött katonák megölték Probus császárt…

A kiállítást szeptember 30-ig tekinthetik meg az érdeklődők.

1595937414

 Fotó: A szerző felvételei

További képek a galériában.