Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Nem a víz az úr!

Szöveg: Snoj Péter / Ferenczi János |  2013. május 1. 8:40

Vadvíz 2013 elnevezéssel indított közös gyakorlatot a Nemzeti Közszolgálati Egyetem az intézmény karain és gyakorlóterein. A szimulált válsághelyzetben honvédelmi, rendészeti, közigazgatási és katasztrófavédelmi feladatokat kellett megoldaniuk a részt vevő hallgatóknak.

Honvédtisztjelöltek, rendőrtisztjelöltek és a katasztrófavédelem leendő vezetői gyakorlatoztak együtt a Nemzeti Közszolgálati Egyetem területén, valamint a csobánkai és ócsai gyakorlótereken április 30-án, az elképzelt árvízveszély ellen védekezve.

A fiktív helyzet szerint Magyarország több területén, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Borsod-Abaúj-Zemplén megyékben a lakosságot veszélyeztető árvíz keletkezett, amelyet az egyetemen tanuló karok hallgatóinak összehangoltan kell kezelniük. A kétnapos Vadvíz során összesen ötszázhetvennégyen védekeztek kéz a kézben a további természeti károkkal szemben, a lakosság biztonsága érdekében. A Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar hallgatóinak ezen felül még békefenntartó feladatokat is el kellett látniuk, ugyanis a forgatókönyv szerint Ukrajna jelezte, hogy tömeges menekült- és migránshullámok várhatók a határon. A kitalált helyzetet és a hallgatók dolgát tovább súlyosbította, hogy egy veszélyes anyagokkal is foglalkozó üzemben robbanás történt, amelyet nemcsak el kellett oltani, de a szükséges óvintézkedéseket is meg kellett tenni.

1595953296

Prof. dr. Patyi András, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem rektora hangsúlyozta a minden egyetemi kart megmozgató foglalkozás egyedülálló jellegét. A gyakorlat során a hallgatók bebizonyították: ha jelen vannak és összefognak, nem a víz az úr. „Azt szeretnénk látni a gyakorlat végén, hogy együtt működünk, és nem csak együttműködünk", hangsúlyozta a rektor. Az ilyen gyakorlatok segítenek abban, hogy a különböző karokon tanuló hallgatók közös tudásalappal kezdhessék meg szolgálatukat, és belelássanak a velük együtt dolgozók szakterületeinek szükségleteibe – tette hozzá dr. Kovács Gábor rendőr dandártábornok, oktatási rektorhelyettes.

Perzselő napon is tettre készen

A budapesti feladatok végrehajtása mellett párhuzamosan folytak a munkálatok a Magyar Honvédség ócsai gyakorlóterén is. Itt Pánczél Balázs honvédtisztjelölt, negyedik éves hallgató parancsnoksága alatt egy ellenőrző-áteresztő pont (EÁP) kapcsán adódó feladatok begyakorlása kezdődött a délelőtti tűző napon. A katonák meleget tűrő képességét nagyban segítette annak a  mintegy két tucat hölgynek a jelenléte, akik a Nemzeti Közszolgálati Egyetemről érkeztek a kiképzőbázisra, hogy betekintést nyerhessenek a katonai munkába, illetve a Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar oktatási folyamatába. Ők egyébként az egyetem igazgatás-szervező szakán tanulnak elsőéves hallgatóként: eleinte megdöbbenten hallgatták a fegyverropogást, ám rövid idő elteltével kivették részüket a munkálatokból.

1595953296

A katonák gépjárművek ellenőrzését, polgári személyek biztonsági átkutatását, valamint fiktív támadások kivédését gyakorolták, először harmadéves lövész hallgatók közreműködésével. A bázishoz közelítő gépjárműveket megállították, szabályszerű ellenőrzést hajtottak végre, majd a jármű személyzetét átvizsgálva engedték tovább a fiktív gyakorlat résztvevőit. Csúcspontként az NKE-ről érkezett látogatók is részt vettek egy imitált támadásban: békés tüntetőként közelítettek a tábor felé, ám kiderült, hogy fegyveres támadók is vannak közöttük, akik rálőttek az őket ellenőrző katonákra. Komoly tűzpárbaj alakult ki, de természetesen mindenki ép bőrrel megúszta a külső szemlélők számára szinte teljesen életszerűnek ható összetűzést.

„Reakciókat teszteltünk, alájátszók és végrehajtók segítségével" – mondta kérdésünkre a parancsnok. Pánczél Balázs hozzátette: a valóságban nehezen elképzelhető helyzetek is kialakulhatnak a gyakorlat alatt, de ez csak növeli a katonák kreativitását. Ez azért fontos, mert tíz-tizenkét órás szolgálatban, a tűző napon, teljes védőfelszerelésben monotonná válhat a munka, de ilyenkor is éberen és a lehetőségekhez mérten udvariasan, ugyanakkor határozottan kell fellépnie a hasonló szolgálatot teljesítő katonáknak. „A való élet nagyon változatos feladatok elé állítja őket, és erre nehéz felkészülni", foglalta össze a gyakorlat tanulságát Pánczél Balázs.

Fotó: Rácz Tünde