Összefésülni az országok képességeit
Szöveg: Galambos Sándor | 2012. október 15. 13:42Katonáink szakmailag felkészültek, bizonyították, hogy képesek a tábori üzemanyagraktár telepítésére és üzemeltetésére, ezzel egy újabb képességgel gyarapodott a Magyar Honvédség – mondta Domján László vezérőrnagy Hetényegyházán.
Galéria
A Magyar Honvédség idei legnagyobb logisztikai gyakorlata félidejéhez érkezett. A honvédség kijelölt szakalegységei német kollégáikkal az elmúlt másfél héten a „Wardam II" tábori üzemanyagraktár telepítését végezték. Az október 10-i szakmai napon a katonai vezetőknek bizonyították felkészültségüket, míg másnap a társ fegyveres testületek, az önkormányzatok képviselői és a civil érdeklődők előtt mutatták be a Magyar Honvédség új képességét.
Ezzel azonban még nem ért véget a gyakorlat: ezen a héten a rendszer szétszerelése és az előírásoknak megfelelő raktározása lesz a feladat. Ilyen szintű nemzetközi logisztikai együttműködésre a Magyar Honvédség történetében még nem volt példa.
Domján László vezérőrnagy a honvedelem.hu kérdésére válaszolva elmondta: a „Wardam-rendszer" alkalmassá teszi a Magyar Honvédséget a hajtóanyag tábori körülmények közötti tárolására, kiszolgálására, valamint a telepített üzemanyagrendszerek átmeneti helyettesítésére katonai és katasztrófa-elhárítási feladatok során.
A tábornok hozzátette: az elmúlt években egyértelműen megmutatkozott, hogy az egyes országok hadseregeinek logisztikai erői önmagukban csak kevésbé tudnak megfelelni a válságkezelő műveletek logisztikai támogatási igényeinek. Ennek oka az, hogy egyre több a távoli földrészeken végrehajtandó NATO-, ENSZ-, EU- vagy egyéb szervezet által vezetett művelet, amelyekben az egyes hadseregek kapacitása és felszerelése önmagában nem elegendő a felmerülő feladatok ellátására. Többek között ez utóbbi problémára jelenthet megoldást a Joint Logistics projekt, amelynek fő célja, hogy megteremtse egy műveleti dandár teljes körű logisztikai támogatásának feltételeit.
Sári Gábor alezredes, a gyakorlat igazgatója hangsúlyozta, hogy nem kifejezetten NATO-programról van szó, hiszen a részt vevő országok közül több nem tagja a szövetségnek, ugyanakkor szerepet vállalnak a válságkezelő műveletekben. A Joint Logistics tehát ezeknek az országoknak a képességeit kívánja „összefésülni", így alakítva ki a támogatás feltételeit.
A programban a Magyar Honvédség a most bemutatott tábori üzemanyagraktár, továbbá egy tábori lőszer- és robbanóanyag-raktár felállítására és üzemeltetésére, mozgáskoordináló feladatok ellátására, valamint szállító- és rakodókapacitás biztosítására kapott felkérést.
A mostani gyakorlat tehát a Joint Logistics logisztikai együttműködési projekt üzemanyag-szakgyakorlata. Célja egy többnemzeti tábori üzemanyagraktár felállítása, közös üzemeltetése, az ehhez nélkülözhetetlen eljárásrendek és dokumentációk együttes kidolgozása, a technikai eszközök harmonizációja, az együttműködési képesség növelése, a lehetséges problémák feltárása és kiküszöbölése.
A szakmai ismereteink, gyakorlati tapasztalatunk bővítésével, együttműködési képességünk növelésével képessé válunk a gyakorlat helyszínén telepítetthez hasonló elven működő üzemanyagtároló-kiszolgáló rendszerek közös üzemeltetésére – tette hozzá az alezredes.
A bemutatónap végén a magyar és a német katonai vezetők a jövőbeni együttműködés feltételeit és lehetőségeit írásban is rögzítették. A dokumentumot Baráth István dandártábornok, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság logisztikai erők főnöke és Rudolf Maus dandártábornok, a Bundeswehr logisztikai erők parancsnoka írták alá.
A szándéknyilatkozatban többek közt rögzítették, hogy a többnemzeti koordinált logisztikai fejlesztést közös feladatnak tekintik, amelynek végrehajtása során a részt vevő felek továbbfejlesztik az együttműködési képességeiket. Ennek keretében a következő logisztikai gyakorlatot jövőre Szlovákiában, „Capable Logistician 2013" néven hajtják majd végre.
Fotó: A szerző felvételei