Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Repült a pálinkáspohár

Szöveg: Kálmánfi Gábor |  2014. december 5. 12:26

Tüzéravatással, zászlószalagkötéssel, elismerések átadásával, megemlékezéssel, és egyenruha-kiállítással ünnepelte fegyvernemi napját december 4-én az MH 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred. Sáfár Albert dandártábornok, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság légierő haderőnem főnöke leszögezte: a győri katonák az elmúlt időszakban kiemelt fontosságú kiképzési és ellenőrzési feladatokat teljesítettek, melyek igen komoly kihívást jelentettek számukra.

Ha nagyon muszáj, még a technika kezelését is elsajátítják… Íme egy jellemző mondat a hagyományos és humoros szövegű tüzéresküből, mely tizenkét avatandó tüzértiszt, illetve altiszt szájából hangzott el a győri laktanya alakulóterén. A kard, a tüzérpálinka, és a rakéta módjára elszálló pohár persze ugyanúgy hozzátartozik az egyéni avatási szertartáshoz, mint a légvédelmi fegyverre (rakétára vagy rakétakilövő-állványra) rátett kézzel elmondott eskü.

1595983858

Kétségtelenül szükség is van fiatal légvédelmi tüzérekre az alakulatnál, mert mint azt Sáfár Albert dandártábornok ünnepi beszédében hangsúlyozta: a légvédelmi tüzérség az elmúlt évszázadban nagyon komoly változáson ment át; idén pedig ismét kihívásokkal teli éven vannak túl a piros barettsapkások. (A jövőről egyelőre nem is beszélve…)

A légierő haderőnem főnöke elmondta, hogy a repülőtechnika fejlődése, a célfelderítésben alkalmazott lokátorok, a légvédelmi rakéták megjelenése a légvédelmi csapatok folyamatos fejlődését, a fegyvernem fontosságának növekedését hozta maga után. Hallhattuk, hogy a légvédelmi csapatokat az idő múlásával párhuzamosan mind bonyolultabb és összetettebb fegyverekkel szerelték fel, így állítva magasabb követelményt és nehezebb feladatot a katonák elé.

1595983858

„Mondhatni, hogy a légvédelem tudománnyá vált" – közölte a dandártábornok, aki felelevenítette: a két világháború során a légvédelmi tüzérek „hősiesen helytálltak, védték a lakosságot, az országot, tevékenységükkel életeket mentettek, elismerést vívtak ki."

„A történelmi eredmények nem vesztek el, hagyomány épült belőlük, mert a légvédelmi rakétafegyvernem képviselőinél példaértékű a múlt iránti tisztelet és az örökül kapott hagyományok ápolása. Önök, elődeik példáját követve mindig a legjobb eredmények elérésére törekedtek, kamatoztatva felkészültségüket, amelyet az elmúlt évek során megtartott rakéta-éleslövészetek kiváló eredményei ékesen bizonyítanak" – húzta alá Sáfár Albert dandártábornok, aki az ünnepi ezredsorakozón Kovács Ferenc ezredessel, a győri alakulat parancsnokával együtt elismeréseket adott át az állomány tagjainak.

1595983858

„Szerencsére ezredünket idén elkerülték a Borbála-legendában emlegetett viharok. De ez nem jelenti azt, hogy 2014-ben üresen teltek volna a mindennapjaink, pusztán arról van szó, hogy légvédelmi rakéta-éleslövészet, árvíz, és hóhelyzet nélkül; a 2013-as évhez képest kevésbé látványos, ám annál dolgosabb év áll mögöttünk. Bővítettük társadalmi kapcsolatainkat is" − összegezte az idei eredményeket Kovács Ferenc ezredes. Elhangzott: a tervek szerint, 2015 nyarán a rakétaezred katonái Csehországban éleslövészettel egybekötött harcászati gyakorlaton vesznek majd részt.

A társadalmi kapcsolatok bővülését jól jelzi, hogy a közelmúltban nem várt megtiszteltetés érte a győri alakulatot. A Kismegyeri Napóleon Hagyományőrző Egyesület ugyanis úgy döntött, hogy a honvédek áldozatos tevékenységének elismeréséül díszszalagot adományoz az ezrednek. Ezt Mednyánszki János, az egyesület elnöke kötötte fel a csapatzászlóra.

1595983859

A repülő pálinkáspoharak és az új zászlószalag mellett a fegyvernemi napon nyílt meg a győri Nagy Bence főhadnagy gyűjteményéből összeállított, második világháborús, magyar egyenruha-kiállítás. A főhadnagy a megnyitón elmondta: tizennégy éves korától kezdve vált szenvedélyévé az egyenruhák gyűjtése – legelőször nagyapja egykori katonaruháját szerette volna teljes mértékben rekonstruálni.

Az ünnepélyes ezredsorakozó előtt Sáfár Albert dandártábornok és Kovács Ferenc ezredes koszorút helyeztek el a fegyvernemi kopjafánál.

1595983859

Zárszóként a légvédelmi rakétások hagyománytiszteletéhez csak annyit, hogy az ezredsorakozón az alakulótéren elhelyezett Szent Borbála-szobrot még 1942-ben ajándékozta a Pécsi Zsolnay Porcelángyár a Magyar Királyi Gábor Áron Honvéd Tüzérségi Hadapródiskolának.


Fotók: a szerző felvételei