Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Réz-szimfónia

Szöveg: Kálmánfi Gábor |  2015. január 15. 11:39

A fenti címmel – és a „120 év katonazene a királyok városában” alcímmel − jelent meg az első hazai, katonazenekarról szóló könyv Székesfehérváron. A Székesfehérvári Helyőrségi Zenekarról szóló kötet január 14-ei, szerdai bemutatóján természetesen a katonazene is főszerepet kapott.

Fucsku Sándor vezérőrnagy, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság parancsnoka a kötetet méltatva elmondta: ez a könyv és ez a bemutató is kifejezi azt „az összefogást, és pozitív hangulatot", amely Székesfehérváron a különböző civil szervezetek és a Magyar Honvédség helyi alakulatai között érzékelhető.

„Nemcsak katonaként, de székesfehérvári polgárként is azt gondolom, hogy a helyőrségi zenekar szerves része a város kulturális életének. Nagyon fontos megünnepelni ezeket a jubileumokat, már csak azért is, mert a katonazene értéket teremt" – vélte a vezérőrnagy.

1595985953

Dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere – egyben a Honvédség és Társadalom Baráti Kör helyi szervezetének elnöke – kiemelte: a kötet külső megjelenése méltó annak belső tartalmához. Mint mondta: Székesfehérvárt sokszor büszkén jellemzik katonavárosként – és a katonazenész a múltban is és most is ezt az értéket is ápolta és közvetíti.

Dr. Simon László, a Fejér Megyei Kormányhivatal vezetője és a Fehérvári Tiszti Kaszinó Hagyományőrző Egyesület elnöke leszögezte: a zene „közösséget teremt". Véleménye szerint a zenekar nemcsak a honvédségé, hanem „mindenkié".

Ruff Tamás őrnagy, a zenekar karmestere rövid, fotókkal illusztrált bemutatójában hangsúlyozta: a városban mindenki csak segíti a zenekar munkáját, és pozitívan áll hozzá az összes kezdeményezéshez.

„Szent István történelmi városában élünk, ami eleve komoly felelősséget ró ránk. Emellett pedig meg kell felelni az elődök és a mai kor elvárásainak is" – mondta a karmester.

1595985953

A kötet egyik szerzője, Páliné Perendi Ildikó, az MH 43. Nagysándor József Híradó- és Vezetéstámogató Ezred alárendeltségében működő helyőrség-történeti emlékgyűjtemény főelőadója, művelődésszervező kérdésünkre elmondta: a könyv ötletét a tavalyi Múzeumok Éjszakájára összeállított zenetörténeti kiállítás adta.

„A könyvhöz az anyagokat részben a vonatkozó irodalomból, részben a zenekar egykori karmestereinek visszaemlékezéséből gyűjtöttük össze. Így élethűen tükröződik a kötetben az 1964-től kezdődő időszak is, amelyről eléggé kevés írásos anyag állt rendelkezésünkre" – nyilatkozta a főelőadó, aki Rangel Istvánnal és Szabó Balázzsal dolgozott együtt.

Ruff Tamás őrnagy honlapunknak adott mini-interjújában úgy fogalmazott: sokat gondolkodtak azon, hogy mi is legyen a kötet címe.

1595985953

„A címnek egyszerre kellett kifejeznie, hogy a könyv katonákról szól, fúvószenekarról szól, és sokszínű zenét játszó zenekarról szól. A réz szóról akár a rezesbandára is asszociálhatunk – noha nemcsak rézfúvósok találhatóak a zenekarban −, a szimfónia pedig színes és sokrétű zene" – világította meg a metaforikus cím születésének körülményeit a karmester. Hozzátette azt is, hogy a kötet azért is különleges, mert eddig publikálatlan fotókat is láthatunk benne.

A helyőrségi zenekar megalakulásának első szakaszáról sajnos nem maradtak fenn dokumentumok, csak az biztos, hogy a legendás karmester, Fricsay Richárd előtt 1896−97-ben már a zenekar létezett, és vezetője Rosner Vilmos volt.


Fotók: a szerző felvételei