Robbanóanyag-rejtekhely felszámolva!
Szöveg: Kálmánfi Gábor | 2014. október 3. 7:17Afganisztánnal kapcsolatosan gyakran olvashatunk – hallhatunk házi készítésű (improvizált) robbanótestek alkalmazásáról. Ha a műveleti területen szolgálatot teljesítő alegység – például egy haladó konvoj – időben felismeri ezeket a „gyanús” tárgyakat, a szakszerű tűzszerész-tevékenység meg tudja akadályozni, hogy felrobbanjanak. Ám még jobb, ha már a fentebb említett szerkezetek elrejtése előtt fel lehet számolni egy illegális robbanóanyag-rejtekhelyet, és ki lehet emelni az elkövetőket. Ehhez azonban már különleges műveleti erők szükségesek…
Galéria
Sándor Tamás ezredes, a Különleges Műveleti Zászlóalj parancsnoka a honvedelem.hu kérdésére válaszolva elmondja, hogy robbanóanyag-rejtekhely felszámolása Afganisztánban – ahol magyar különleges műveleti katonák 2008. óta teljesítenek szolgálatot – számukra alaprendeltetés.
„Napi rendszerességgel hajtottunk és hajtunk végre ilyen feladatokat. Persze a reguláris haderő – jelen esetben az afgán haderő – kiképzettségén és állapotán múlik, hogy milyen napszakban és időjárási körülmények között tudjuk ezeket végrehajtani" – világít rá a parancsnok arra, hogy bizony a bemutató szcenáriója nagyon is valóságos tapasztalatokon alapul. És természetesen nagyon komplex, mert mint megtudjuk, a szárazföldi végrehajtó-parancsnok által koordinált műveletben egyszerre nagyon sok manőver-elem mozog. Gripen-vadászgép nyújt légi támogatást; CIMIC-modul közli a házaikból érthető módon kíváncsian kisétáló lakossággal, hogy térjenek vissza a házaikba, mert különleges művelet zajlik; helikopteren is érkeznek különleges műveleti katonák, tűzszerészeket is bevetnek, akik elszállítják a felderített robbanóanyagot, majd megsemmisítik azt…
„Egy-egy ilyen művelet sikere apróságokon, illetve a megfelelő szinkronizáción áll, vagy bukik. Nyilván sejthető, hogy a művelet megkezdése előtt a felderítők erősítik meg azt, hogy az a műveleti terület, amelyre a tevékenységet tervezték, valóban azokat az adatokat tartalmazza-e, amelyekkel a tervezésnél számoltunk. Ezt követően meg kell szervezni a kijutást a célobjektumhoz – gépjárművel, vagy helikopterrel. Csak egy az apróságok közül: helikopteres végrehajtásnál figyelni kell arra például, hogy a földet éréshez a célobjektumtól számítva megfelelő távolságokat jelöljünk ki. Értelemszerűen ugyanis a helikopter leszállása az objektumtól nem látszódhat, és nem is hallatszódhat. Kivéve persze azt az esetet, – mint most is – amikor a helyzet olyan, hogy rögtön az objektum tetején is le lehet szállni" – magyarázza az ezredes.
Persze miután rövid tűzharcot követően a feltételezett elkövetőket ki tudták emelni az objektumból, roppant körültekintően bizonyítékokat is kell gyűjteni. Mégpedig minél többet, mert – bármilyen meglepően is hangzik első olvasásra – előfordulhat, hogy nem elég pusztán a fénykép és az ujjlenyomat.
„Megtörtént afgán eset, hogy a helyi bíró nem találta elegendő bizonyítéknak az ujjlenyomatot, mert szentül hitte, hogy az a korral együtt változik… Ilyen felfogással pedig, úgymond nem megfelelő bizonyítékok hiányában valószínű, hogy a bírósági stádiumban az elkövetőt szabadlábra helyezik. Általánosságban azért fontos, hogy minden lehetséges bizonyítékot összegyűjtsünk az adott személyről, mert nem lehet tudni, hogy adott terület jogi eljárásrendjében mire lehet számítani" – mondja az ezredes, mialatt a ház falánál afféle gyorsított kihallgatás, majd retina-szkennelés is zajlik.
Ám ekkor hirtelen lövések hallatszanak – a közelben rejtőző ellenség nyit tüzet, amire aztán a fiktív reguláris haderő (Kargia katonái) reagálnak. (A különleges műveleti katonák pedig biztos helyre viszik a kiemelt célszemélyeket.)
Miután az ellenséget felszámolták, a felderített robbanóanyagot pedig a tűzszerészek a helyszíntől biztonságos távolságban megsemmisítették, megkezdődik a szintén gyors kivonulás a helyszínről. Maga a bemutató kevesebb, mint húsz perc alatt zajlott le – a valóságban viszont mindez akár huszonnégy órát is felölelhet.
„Nehézségekbe ütközhet például a műveleti területre történő kijutás, vagy annak elhagyása. Aztán a bizonyíték-gyűjtés, és a célszemélyek pontos besorolása sem tíz perc alatt zajlik, de nyilván a bemutatón nem tudjuk kivárni ezeket a reális időkereteket, mint ahogyan az egyes távolságok sem teljesen valóságosak. Véleményem szerint jól megszervezett műveletet láttunk, a katonák jól teljesítettek. Nyilván mindig vannak apróságok, amelyeken finomítanunk kell, de ettől fejlődik az egész rendszer. Soha nem vagyunk tökéletesen elégedettek az adott teljesítménnyel. Egy-egy végrehajtást követően rendszeresen elemezzük a történteket, és folyamatosan próbálunk fejlődni. Látjuk a követendő irányt és jó úton is járunk" – ad villámértékelést Sándor Tamás ezredes.
A honvedelem.hu-nak exkluzív interjút adó Sir Adrian Bradshaw vezérezredes szerint a magyar különleges erők jók felszereltek, erősek, határozottak, és professzionálisak.
„Korábban is láttuk, hogy milyen kiváló teljesítménnyel járultak hozzá a szövetség munkájához Afganisztánban. Most bemutatták, hogy nagyon valóságos körülmények között, milyen pontosan tudják kivitelezni a műveleteiket, együttműködve reguláris erőkkel és a légierővel is. Nagyon bíztatóak voltak a látottak, és noha nem akarom elvenni a SOFEVAL-ellenőrzés kenyerét, de szerintem osztag szinten is készen állnak a bevetésre" – vélte a vezérezredes.
(A bemutatón a HM Zrínyi Nonprofit Kft. jóvoltából a vendégek kivetítőkön keresztül élő adásban láthatták azt is, hogy milyen mozzanatok zajlanak a célobjektum belsejében.)
Fotó: Dévényi Veronika