Sikeresen zárult a csehországi éleslövészet
Szöveg: Takács Vivien | 2017. július 20. 7:13Harmadik alkalommal vettek részt a győri MH 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred katonái a Tobruq Legacy elnevezésű gyakorlaton. A többnemzeti légvédelmi-rakéta harcászati gyakorlat éleslövészetét idén Csehországban rendezték meg.
Galéria
Július 19-én, szerdán, a délelőtti órákban a csehországi Hradiste közelében található brezinai lőtér a győri rakétaezred NATO felajánlott MISTRAL-alegységének légvédelmi rakétáitól volt hangos. A magyar alegység katonái FLG-5000 típusú világító aknagránátokra lőttek. Sikerrel…
Megtudtuk: a gyakorlat most először egyszerre három országban, Csehországban, Litvániában és Romániában zajlik, közel tíz nemzet katonáinak részvételével. Magyarok mindhárom helyszínen részt vesznek a feladatok végrehajtásában, a legnagyobb létszámú kontingens azonban Csehországban tevékenykedik, és csak a brezinai lőtéren indítanak rakétát.
„A rakétaezred katonái a Tobruq Legacy 2017 gyakorlaton nemcsak harcászati éleslövészetet hajtottak végre, hanem a NATO felajánlott MISTRAL-alegység átesett az előírt TACEVAL-ellenőrzésen is" – mondta el a honvedelem.hu érdeklődésére Matyi Tibor alezredes, az MH 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred megbízott parancsnoka. Hozzátette: a gyakorlat egyik legfontosabb célja a nemzetek közötti együttműködés gyakorlása volt.
A magyarok lövészete után a csehországi gyakorlaton résztvevő többi nemzet – amerikaiak, csehek, szlovákok – hajtottak végre éleslövészetet különböző típusú légvédelmi rakétákkal, például Strelákkal, és Iglákkal.
Tóth Norbert alezredes, az MH 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred 2. légvédelmi rakétaosztályának parancsnoka elégedetten nyilatkozott a magyar alegység éleslövészetéről. Mint mondta: sikeresen hajtották végre az indításokat. „A kezelők tanúbizonyságot tettek arról, hogy szakmai ismereteik megfelelők, ismerik a NATO és a nemzeti eljárási rendeket, amelynek köszönhetően sikeres lövészetet hajtottunk végre" – hangsúlyozta. Hozzátette: a Tobruq Legacy 2017 leglátványosabb része a lövészet, viszont a legnagyobb kihívást a NATO ellenőrzés jelentette, „amelyre az alegységünk egy szimulált légibázis oltalmazását hajtotta végre, az ellenőrök által írott és megszerkesztett légi célszcenárió alapján."
Fotó: Rácz Tünde