Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Sorozás, mente és fegyversimogatás

Szöveg: Kovács Péter |  2013. március 13. 13:27

A HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum aulájában megtartott fotókiállítás-megnyitóval március 12-én reggel megkezdődött az idei Forradalmi forgatag. A szervezők idén is nagyon sok érdeklődőt várnak a budai várba.

A 2006-ban Aranykazetta életműdíjjal jutalmazott Nagy Lajos fotós „Hőseink emlékére"  című kiállításának anyagát nagy örömmel fogadta be a múzeum, hiszen az emlékek őrzése közös hivatása a művésznek és az intézménynek egyaránt − mondta Bán Attila őrnagy, múzeumigazgató-helyettes köszöntőjében.

1595950823

Mialatt a meghívottak megtekintették a kiállítást, az utcáról már gyermekzsivaj figyelmeztetett a tízórás kapunyitásra. Néhány utolsó simításra azonban még volt idő: a kiállításmegnyitó helyét a könyvvásár standja foglalta el az aulában. Balogh Máté múzeumpedagógus pedig honvéd egyenruhát öltött, hogy néhány perccel később már mint Balogh óbester fogadhassa az idei forgatag első látogatóit.

Nemcsak a dolgozók öltöztek át a forgatag alkalmából, a múzeum maga is forradalmi gúnyát öltött. Az aulában Tull Ödön mozgalmas, nagyméretű olajképe függ „Simonyi óbester az arcolei égő hídon" címmel. Az aradi tizenhárom vértanú portréképei a múzeum lépcsőházát díszítik, míg az udvaron a szabadságharc mártírjait ábrázoló mellszobrok kaptak helyet.

A forgatag az első nap első óráiban jó néhány óvodáscsoport képében zúdul rá a múzeumra. A kis kokárdás lurkók izgatottan özönlenek be a kapun. Azon szerencsések számára, akik még tudtak időpontot foglalni a foglalkozásra, kezdetét veszi a „sorozás". Az óbester sorakozót vezényel, a Városmajori Óvoda nagycsoportosai pedig elmasíroznak a táborba − azaz abba a tanterembe, ahol a következő egy órában játékos keretek között ismerkednek majd a szabadságharcban használt magyar fegyverekkel, fegyvernemekkel. A foglalkozás során bemutatják a huszárok teljes felszerelését: a szablyát, a pisztolyt − amelyből, mint kiderült, akár három pár is lehetett egy csatába induló huszár nyergére akasztva − és a mentét, amelynek fémszálakkal átszőtt sűrű zsinórozása nem pusztán esztétikai célokat szolgált, hanem „panyókára vetve" oltalmazta viselőjét az ellenség vágásaitól.

1595950823

A mentét és a csákót a „fegyversimogatás" alatt minden gyerek magára ölthette; saját készítésű tarsolyaikkal oldalukon, kész huszárok lettek a foglalkozás végére.

Nemcsak a gyerekek fogadták örömmel a Forradalmi forgatagot, Darabos Dorka óvónő is nagyon elégedett volt. Elmondta: mivel a nemzeti ünnepünket minden évben megünneplik az oviban, a nagycsoportosok már rendelkeznek elég háttértudással, ezért a Forradalmi forgatag nem csupán kiváló alkalom a megemlékezésre, de egyben nagyszerű lehetőség arra is, hogy bevezessék a gyerekeket a múzeumok világába. Az azonban még őt is meglepte, mennyire leköti a foglalkozás a kicsiket, akik hatalmas élménnyel gazdagodva indultak vissza az oviba.

A Forradalmi forgatag egész héten várja a látogatókat. A meteorológusok által előre jelzett rossz idő se tántorítson el senkit, hiszen a programokat mindenképpen megtartják: a szervezők fölkészültek a látogatók beltéri fogadására is.

Fotó: Szikits Péter