Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

„Számunkra nem ért véget a háború”

Szöveg: Révész Béla |  2016. szeptember 28. 18:57

A tűzszerészek napján a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum udvarán és a Logodi utcai emlékműnél hajtottak fejet az elhunyt bajtársak emléke előtt az MH 1. Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Ezred katonái.

Hetvenegy esztendővel ezelőtt, 1945. szeptember 28-án alakult meg az első hazai aknakutató egység, ezen az őszi napon ünneplik évente a tűzszerészek napját. Az MH 1. Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Ezred állománya a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum udvarán elhelyezett, a hősi halált halt tűzszerészek neveit megörökítő tábla elé, valamint a 2006 májusában kiképzés közben életét vesztett Kiss Róbert őrnagy emlékére ültetett fa alá helyezte el az emlékezés koszorúit.

1596020499

Az eseményen felolvasták dr. Simicskó István honvédelmi miniszter és dr. Benkő Tibor vezérezredes, Honvéd Vezérkar főnök levelét, amelyben a tűzszerész katonákat köszöntötték fegyvernemi napjukon. „A világot alapjaiban megrengető világháborúk befejezésekor az emberek talán nem is gondoltak arra, hogy a múlt hordozói, a gyilkoló szerkezetek alattomos veszélyként továbbra is ott leselkednek a föld és a vizek mélyén, hosszú évtizedek múlva is halálos fenyegetést jelentve. Önök állandó és mindennapos küzdelmet folytatnak azért, hogy a lakosságot megóvják ezektől a súlyos személyi sérüléseket és anyagi veszteségeket okozó eszközöktől. Az önök szakmai tudása, felkészültsége, tapasztalata a garancia arra a biztonságra, melyet a társadalom érezni akar nap mint nap, amikor ezek a szunnyadó eszközök a felszínre kerülnek" – állt a köszöntőben.

Az elöljárók üzenetükben megemlékeztek a közelmúltban történt hortobágyi robbanás négy áldozatáról is: „Tevékenységük sajnos nem jár áldozatok nélkül. A Hadtörténeti Intézet és Múzeum udvarán elhelyezett emléktáblán a több száz hősi halált halt katona neve mellé az idei esztendőben újabb négy bajtársunk nevét kellett felvésni. Az együttérzés szavait mindannyiunk, minden katona, minden kolléga nevében tolmácsoljuk. A Magyar Honvédség nagy családja fájó veszteséget szenvedett el a kötelességüket végző katonák halálával" – írta a honvédelmi miniszter és a vezérkarfőnök.

1596020499

A Logodi utcában álló tűzszerészemlékműnél Csurgó Attila ezredes, az ezred parancsnoka mondott beszédet. Utalt a hetvenegy esztendővel ezelőtti eseményekre, amikor a világháború után az ország egész területét beborították a hátrahagyott aknák és robbanótestek. A helyzet azonnali cselekvést kívánt, így jöttek létre az első aknamentesítő alakulatok, a mostani ezred elődei. „Számunkra nem ért véget a háború. Járőreink ma is naponta útra kelnek, hogy eltakarítsák, hatástalanítsák a háborúból visszamaradt robbanószerkezeteket. Azt gondolná az ember, hogy amint múlnak az évek, egyre kevesebb lesz a tűzszerészek munkája. De ennek éppen az ellenkezője igaz. Számunkra folyamatos kihívást jelent a múlt" – mondta a parancsnok. Csurgó ezredes hangsúlyozta: a robbanószerkezetek mélyén lapuló halállal szemben vívott csatából nem minden esetben a tűzszerészek kerülnek ki győztesen. „Régi és új veszteségeink fájnak még, ezért is jövünk évről évre, ezen a napon ide, a tűzszerészek emlékművéhez, amely az utókornak történelem, nekünk azonban vérrel írt valóság."

Csurgó ezredes felidézte, mennyit javultak a technikai és biztonsági feltételek azóta, hogy az ország első aknamentesítő alakulata megkezdte munkáját, de azt is hozzátette: tevékenységük nem lett veszélytelenebb. „A változó biztonságpolitikai események miatt új kihívásokkal is szembe kell néznünk, hiszen már nem elég a hagyományos robbanótestek ismerete. Napjainkban a házilag készített, lesből támadó halál ellen is fel kell vérteznünk magunkat" – hangsúlyozta a parancsnok.

Az ezredes elmondta: a külföldi missziós feladatok mellett az alakulat az itthoni feladatokat is maradéktalanul ellátja. „Idén eddig több mint 1600 bejelentés érkezett, ezekből 420-at soron kívül kezeltünk. Csak a megsemmisített robbanószerkezetek összsúlya meghaladta a tizenkét tonnát" – ismertette a parancsnok a tűzszerészek idei mérlegét.

1596020500

Beszédében Csurgó ezredes is megemlékezett a hortobágyi robbanás áldozatairól, Juhász Attila, Rózsa Nándor, Balázs Ádám és Kozár Gábor posztumusz hadnagyokról. „Haláluk figyelmeztetés katonának és civilnek egyaránt arra, hogy mennyire törékeny a biztonságunk. Üzenet ez az emlékmű, annak üzenete, hogy a tűzszerészek régen és ma is, ha kell, a legnagyobb áldozatot, életüket adják az állampolgárok biztonsága érdekében."

Az eseményen a Honvéd Vezérkar, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság, a Magyar Honvédség alakulatai és a rendőrség képviselői mellett a hortobágyi tragédia áldozatainak családtagjai is részt vettek.

Fotó: Tóth László