Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Székesfehérvárra és Pákozdra látogattak a katonai attasék

Szöveg: Faragó Fanny |  2017. november 18. 7:22

Kétnapos programot szervezett a HM Nemzetközi Együttműködési Főosztály a Magyarországra akkreditált véderő-, katonai és légügyi attasék számára. A katonadiplomaták első nap a székesfehérvári alakulatoknál tettek látogatást, majd másnap Pákozdon, a Katonai Emlékparkban ismerték meg Magyarország régióra vonatkozó hadtörténetét.

1596041437

A program székesfehérvári állomásán Sándor Zsolt dandártábornok, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság törzsfőnökének műveleti helyettese fogadta a delegációt. Az alakulat szervezeti felépítéséről Csönge Péter őrnagy, az MH ÖHP Haderőtervezési Főnökség főtisztje tartott előadást. Az MH 43. Nagysándor József Híradó és Vezetéstámogató Ezred feladatrendszeréről az alakulat  parancsnoka, Benda László ezredes beszélt. Ezt követően az MH 93. Petőfi Sándor Vegyvédelmi Zászlóalj nevében Csaba Tibor alezredes, parancsnokhelyettes köszöntötte az attasékat. Miután megismerték a zászlóalj történetét, Garas László ezredes a Magyarországon települő NATO Erőket Integráló Elem (NFIU) szervezeti struktúrájáról tartott beszámolót.
A prezentációk után a delegáció tagjai egy statikus bemutatón tekintették meg az alakulatoknál rendszeresített haditechnikai eszközöket, gépjárműveket és fegyverrendszereket.

1596041437

A program második napján a katonadiplomaták a pákozdi Katonai Emlékparkba látogattak, ahol Oláh László nyugállományú alezredes, a park szakmai főreferense mutatta be a térség hadtörténelmének elmúlt százhetven esztendejét. „A Velencei-tó és a Velencei-hegység közötti emlékpark kötelességének érzi nemzetünk gazdag hadtörténelmének ápolását, a kiemelkedő események bemutatását, az ismert és ismeretlen katonahősök emlékének őrzését" – mondta, hozzátéve: a Pákozd határában magasodó Mészeg-hegy mellett haladt el a római hadiút. A hegy tanúja volt a törökök ellen vívott pákozdi ütközetnek, később pedig a szabadságharc Pákozd-Pátka-Sukoró háromszögben zajló győztes csatájának.

1596041437

Az attasék a szabadságharc sorsfordító összecsapásának helyszínén szakképzett idegenvezetők segítségével ismerték meg az 1956-os forradalom és szabadságharc eseményeit, valamint a magyar békefenntartás történetét. Megtekintették a korabeli felszerelési tárgyakkal berendezett első világháborús barakkot, a második világháborús lövészárkot és a sorkatonaság tárgyi emlékeit.

A kétnapos program záró momentumaként az attasétestület tagjai a több mint száz tonna betonból készült, csaknem tizenhárom méter magas Miskahuszár-szobrot tekintették meg.

Fotó: a szerző felvételei