Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Tanárokat tanítottak

Szöveg: Galambos Sándor |  2015. november 13. 7:28

A katonai alapismeretek tantárgyat oktató pedagógusok és katonák részére tartottak továbbképzést az MH 86. Szolnok Helikopter Bázison. A kéthetes kurzus vezetője Mádi Lajos alezredes, a bázis kiképzési főnöke volt. A felkészítését a HM Társadalmi Kapcsolatok és Háborús Kegyeleti Főosztály koordinálta.

1596003934

Alaki foglalkozás, vegyivédelmi és egészségügyi ismeretek, katonai közelharc, kézitusa, gépkarabély-, pisztoly- és sörétes lőfegyver típusismeret, természetes és mesterséges akadályok leküzdése, akadálypálya, tereptan, lövészet és túlélési foglalkozás – keményen dolgoztak az elmúlt két hétben a KatonaSuli-program keretében szervezett pedagógus-továbbképzés résztvevői Szolnokon. Nyolcvan kiképzési órán vettek részt, a tanfolyam végén pedig vizsgát tettek. A köznevelési törvény alapján ugyanis a jövőben az ezt igazoló dokumentum jogosítja majd fel őket a katonai alapismeretek oktatására és a tantárgyból érettségiző diákok vizsgáztatására.

A november 2-án kezdődött szolnoki felkészítésen négy katona és kilenc pedagógus vett részt – a tanárok Miskolcról, Szombathelyről, Zalaegerszegről, Tatáról és Budapestről érkeztek. A laktanyában, katonai körletekben laktak, a kiképzésük már a beérkezésük napján megkezdődött. A közös munka tapasztalatait értékelve Mádi Lajos alezredes, a kurzus vezetője elmondta: könnyű volt a csoporttal együtt dolgozni. A tanfolyam résztvevőnek többsége ugyanis már évek óta tanítja a katonai alapismereteket, ezért a kiképzőik inkább a gyakorlati praktikákra helyezték a hangsúlyt.

1596003935

Ugyancsak a gyakorlati foglalkozások hangsúlyozta a Thán Károly Ökoiskola és a Csokonai Vitéz Mihály Gimnázium tanára, Balogh Zsolt önkéntes műveleti tartalékos alezredes is. A két budapesti iskolában is tanító főtiszt tapasztalata szerint ugyanis azok a diákok, akik tudatosan készülnek a katonai pályára, kimondottan szeretik a tantermen kívül tartott órákat. Az elmúlt két héten történteket értékelve pedig elmondta: bár hasonló kiképzési foglalkozásokon aktív katonaként számtalan alkalommal részt vett, mégis nagyon hasznos volt felelevenítenie a korábbi elméleti és gyakorlati ismereteit.

Szendi-Káldi Mónika sem „újoncként" jelentkezett a tanfolyamra. Korábban ugyanis szintén a Thán Károly Ökoiskolában tanított, honvédelmi szakirányú osztálya volt. Jelenleg pedig Tatabányán, a Kertvárosi Általános Iskolában dolgozik, ahol jövőre szakkör jelleggel szeretné bevezetni a katonai alapismereteket. A testnevelés-gyógytestnevelés szakos tanárnő szerint egyébként nagyon jó hangulatban, élmény dúsan telt el ez a két hét, a kiképzést is viszonylag könnyedén vette. Egyedül túlélési gyakorlat tűzgyújtási feladata okozott részére komoly gondot.

1596003935

Csengő Szabolcs önkéntes műveleti tartalékos közkatona számára sem ismeretlen a honvédség: korábban az MH 5. Bocskai István Lövészdandár hódmezővásárhelyi laktanyájában szolgált harcjármű-vezetőként. A Debreceni Egyetemen végzett, geográfus és földrajz tanári diplomával jelenleg egy Borsod-Abaúj-Zemplén megyei általános iskolában tanít földrajzot és testnevelést. Reméli azonban, hogy ennek a tanfolyamnak az elvégzése után lehetősége nyílik arra, hogy a végzettségének megfelelően egy középiskolában tudjon elhelyezkedni. Ugyanakkor azt is elárulta, hogy szívesen vállalna szerződéses katonatiszti szolgálatot is.

Fotó: a szerző felvételei