Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Vitézséggel és hűséggel!

Szöveg: Szűcs László |  2012. január 7. 13:01

„Noha a Honvéd Palotaőrség létrehozása ebben a formában újszerű, a magyar őrhagyományok igen erősek, komoly és büszke múltra tekintenek vissza” – mondta dr. Schmitt Pál köztársasági elnök január 7-én, szombaton a Sándor-palota előtt, a Honvéd Palotaőrség ünnepélyes szolgálatba állása alkalmából.

Az MH Támogató Dandár 32. Nemzeti Honvéd Díszegységének kötelékébe tartozó Honvéd Palotaőrség katonái őrzik január 7-től a budapesti Sándor-palotát.

A palotaőrség szolgálatba állása alkalmából, a Szent György téren szombaton délelőtt megrendezett ünnepségen jelen volt dr. Schmitt Pál, Magyarország köztársasági elnöke, Hende Csaba honvédelmi miniszter, dr. Benkő Tibor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke, valamint a Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédség vezetői állománya.

Az ünnepségen elhangzott: 2011-ben a Magyar Honvédség jelentőségteljes és rendkívül megtisztelő feladatot kapott a honvédelmi minisztertől. Az MH Támogató Dandár kötelékében megalakult a 32. Nemzeti Honvéd Díszegység, amely egyesíti a múlt évszázadok dicsőségét: a 32-es bakák hírnevét, a díszelgés hagyományát, a Szent Korona őrzését, az állami és a fővárosi protokolláris feladatok ellátását, illetve a mai naptól a Sándor-palota protokolláris őrzését is.

Ezt követően ismertették a Honvéd Vezérkar főnökének parancsát a Honvéd Palotaőrség szolgálatba állása alkalmából. „A honvédelemről és a Magyar Honvédségről szóló törvény, valamint a Magyar Honvédség által védendő létesítmények kijelölésére, a magyar állam folytonosságát és függetlenségét megtestesítő ereklyék körére és őrzésükre vonatkozó szabályokról szóló kormányrendelet a Magyar Honvédség feladataiként határozta meg a köztársasági elnökhöz kötődő protokolláris feladatok ellátását, valamint a Sándor-palota protokolláris őrzését. Ezzel, hatvanhat év után visszatérünk egy olyan tradícióhoz, amely az önök dicső elődeinek, a néhai nemesi testőrségnek nyomdokait követi. A mai naptól önökre, honvéd palotaőrökre vár az a nemes feladat, hogy megjelenítsék és élővé tegyék ezt a tradíciót. Kiváló és magasztos feladat ez, amelyre kemény, férfias kiképzéssel készültek az elmúlt hónapokban. Azt várom és elvárom önöktől, hogy szolgáljanak a Honvéd Palotaőrség jelmondatához híven, vitézséggel és hűséggel!" – írta parancsában dr. Benkő Tibor vezérezredes.

Ezt követően Kiss Ferenc alezredes, a Honvéd Palotaőrség parancsnoka jelentette a köztársasági elnöknek, hogy a palotaőrség felkészült feladataira, majd engedélyt kért a köztársasági elnöki lobogó felvonására és az őrzés megkezdésére.

A látványos ceremónia után a palotaőrség bemutatta mindazon tevékenységeket, amelyek ezentúl mindennapi látványosságot kínálnak a Szent György téren: a díszőrök felállítását, a mindennap 12 órakor sorra kerülő fegyveres alaki bemutatót, valamint az óránkénti őrségváltást.

„A mai naptól hetvenöt fős palotaőrség veszi át a Köztársasági Elnöki Hivatal protokolláris őrzését. Noha a Honvéd Palotaőrség létrehozása ebben a formában újszerű, a magyar őrhagyományok igen erősek, komoly és büszke múltra tekintenek vissza. Gondoljunk csak például a Magyar Királyi Testőrségre, amely mindig több volt egy védelmi erőnél, képviselte a magyar államiságot, a korszakokon és személyeken túlmutató közösségi értékrendet" – mondta köszöntőbeszédében Schmitt Pál.

A köztársasági elnök hozzátette: „Bevallom, már annak idején a Sándor-palota küllemét látva megkapott, de részleteit jobban megismerve még inkább megérintett az a nemes visszafogottság, ami ezt az épületet jellemzi. Olyan őrséget láttam volna itt szívesen, ami ezt a letisztult ünnepélyességet keretezheti a maga módján, emberi jelenlétet adva a kövekhez. Azt hiszem, az új egység éppen ilyen lett!"

Az államfő hangsúlyozta: a Honvéd Palotaőrség szolgálata nem kevés fegyelmet és alázatot kíván, hiszen mostantól ez az állomány fontos értékeket közvetít.

Beszéde végén Schmitt Pál megköszönte a Sándor-palota őrzését ellátó eddig egység, a Köztársasági Őrezred díszőrségének munkáját, a tisztes helytállást.

Az ünnepség a felsorakozott díszalegység díszmenetével, valamint a Magyar Honvédség központi zenekarának díszelvonulásával zárult.

Fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária

További képeinkért kattintson galériánkra!

Dokumentumok