Víz alatti honvédelmi tábor
Szöveg: Snoj Péter | 2018. július 28. 9:48A katonabúvárok víz alatti tevékenységét ismerhették meg testközelből azok a fiatalok, akik a szentesi MH 37. II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred által szervezett honvédelmi táborba adták le jelentkezésüket. Az egyhetes program ideje alatt a diákok életre szóló élményekkel lettek gazdagabbak.
A műszaki ezred katonái immáron harmadik éve várják a Magyar Honvédség és azon belül is a szentesi alakulat életébe bepillantani vágyó tanulókat. Idén már a második tábor lakóitól hangos a laktanya és mihelyst véget ér az egyhetes program, kezdődik is a harmadik etap. Dr. Szabó István őrnagy, a szentesi honvédelmi tábor vezetője büszkén mesélte el, hogy mindhárom – a 15-18 éves korosztály számára meghirdetett – rendezvény létszáma két hét alatt betelt. A jelenlegi turnus negyven fővel indult meg. Van olyan diák, aki már harmadjára tér vissza a búvártáborba, és olyan is, aki korábban több, a Magyar Honvédség más alakulatai által szervezett rendezvényen is részt vett.
A vitathatatlan siker titka abban rejlik, hogy mindent igyekeztek gyakorlatiasan és élményszerűen megszervezni. „Ez egy kifejezetten búvárkodásra épülő tábor, így is hirdettük meg. Itt a fiatalok akkor is vízközelben vannak, ha éppen nem búvárkodnak és nem annak alapismereteivel foglalkoznak, mert a tábor minden programját a víz köré építettük fel" – fogalmazott dr. Szabó őrnagy. Az első napokat felidézve elmondta, hogy olyan az általános katonai alapismeretek átadásával kezdték a tábort, mint például, hogy egy laktanyában hogyan kell viselkedni, közlekedni és, hogy minden feladatot igyekezzenek az adott időkorlátokon belül elvégezni. „Ezt követően megkapták a búvárkodással és egészségüggyel kapcsolatos alapismereteket, majd pedig ezek visszakérdezése után, amikor az oktatóink úgy látták, hogy biztonsággal vízbe lehet engedni a gyerekeket, akkor a szentesi búvár kiképző bázison megkezdődött a vízhez szoktatás. E folyamat után már egyénileg, instruktori kíséret mellett merültek és hajtottak végre feladatokat a medencében."
A jó teljesítmény záloga és egyben bizonyítéka, hogy a fiatalok a tábor második felében már a Magyar Honvédség mályi honvédüdülőjében készülhettek a nagy napra, amikor is nyílt vízben is elmerülhettek. Mint dr. Szabó István őrnagytól megtudtuk, a Szentestől kissé távol eső Mályi-tóra azért esett a választás, mert itt a víz alatt olyan látótávolság van, ami élvezetessé teszi a búvárkodást, látják a környezetet és akár a benne élő állatokat is. A szentesi honvédelmi tábor vezetője szerint a rendezvény egyik legfontosabb értéke – ami az ifjaknak is nagyon hiányzik a hétköznapjaikból -, hogy csapatban dolgozhatnak. „Megtanulják, hogy a saját gondolataikat, elképzeléseiket és akaratukat képesek legyenek alárendelni egy közösségnek, egy csapatnak. Ebben már most hatalmas fejlődést látni" – összegezte dr. Szabó István.
A programokat koordináló katonabúvárok – köztük Antal László ezredes, az alakulat parancsnoka – kapcsán a táborvezető kiemelte, hogy a rendezvényt válogatott katonák segítik. „Mivel nálunk van a katonai búvárkiképzés központja, természetes, hogy az itt lévő kollégáim olyan szakmai háttérrel rendelkeznek, amely megnyugtatóan biztosítja mindazon szabályok és előírások betartását, amelyek a táborozás biztonságos lefolyásához hozzájárult."
Török Ádám már a negyedik táborát tölti katonai színekben. Mint elmesélte, korábban járt már az MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázison és az MH 86. Szolnok Helikopter Bázison is, de a mostani tábor véleménye szerint viszi a prímet. „Élményszinten szerintem ez a legjobb, pedig a repülőbázison még repülni is repülhettünk. Mégis, ez volt eddig a legjobb!" Véleménye hallatán nem érte meglepetés a tábor vezetőit, amikor hozzátette, hogy jövőre újra szeretne eljönni az MH 37. II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred búvártáborába.
Fotók: a szerző felvételei