Vizsga és aknaszedés az 1611-es folyamkilométerben
Szöveg: Szűcs László | 2012. április 10. 7:09A szárazföldhöz szokott ember számára szinte leírhatatlan az élmény, amikor az MH 1. Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Ezred BAJA névre hallgató járőrhajója elköt az ercsi kikötő kikövezett partfalától és megindul „völgymenetben”, azaz a folyás irányában a város határában található sóderbánya felé. Oda, ahol már kikötve várakozik két aknamentesítő hadihajó, az AM–31-es DUNAÚJVÁROS és az AM–32-es DUNAFÖLDVÁR.
Galéria
Az ezred hadihajós-alosztályának katonái számára ismerős ez a terület, az Ercsi városától néhány kilométerrel „lejjebb", egészen pontosan az 1611-es folyamkilométerben található Duna-part. Közel három esztendővel ezelőtt, a Bevetési Irány 2009 gyakorlaton ugyanitt, a bal parton építették ki bázisukat. Az akkori tábort azóta már visszahódította a természet, mindent benőtt az aljnövényzet és a dudva.
Hadihajós-tanfolyamot minden évben egy alkalommal szervez az alakulat, mégpedig azoknak a katonáknak, akik újonnan kerülnek hadihajós beosztásba. Illetve a gyakorlott személyzet tagjai közül azok részére, akik magasabb osztályos fokozatot szeretnének szerezni – mindezt már Major Tibor őrnagy, az alakulat törzsfőnöke árulja el, hozzátéve: a tanfolyamon részt vevők között sokan vannak, akik csak minimális hajózási ismerettel rendelkeznek. A kurzus egyébként általában a téli hónapokban, vagyis abban az időszakban kezdődik, amikor a hadihajók a kikötőben állnak. Így volt ez idén is: a tanfolyam elvégzésére kötelezett tizenöt hadihajós katona januárban kezdte elsajátítani azokat az ismereteket, amelyek nélkülözhetetlenek számukra a beosztásukban.
A hadihajós-tanfolyam három modulból áll. Az első az általános katonai kiképzés, amit a szakalapozó kiképzés követ. A harmadik etap pedig szakharcászati kiképzés, amelyet gyakorlati foglalkozás zár – tájékoztat még a BAJA fedélzetén Danyikó László százados, a hadihajós-alosztály parancsnoka, miközben arra várunk, hogy a tűzszerész-járőrhajót a katonák a DUNAÚJVÁROS tatjához kössék és átszállhassunk a fedélzetére. Lassú és figyelmet igénylő munka ez, hiszen ha túl erősen „koccan egymásnak" a két hajótest, komoly károk is keletkezhetnek.
Aztán innentől fogva nincsen megállás, az iskolahajó legénységének reagálnia kell a légiriadóra, a légiveszélyre, a légi harcra, a horgonyházban keletkezett tűzre vagy éppen a vegyi riadóra is. Ami a kívülálló számára kaotikus kapkodásnak tűnik, az valójában jól megkoreografált mozdulatok sora: minden egyes katona a másik teendőit nem zavarva, rövid időn belül készen áll a harcra. Nem véletlen, hogy a szakszerűség mellett a gyorsaságon is hangsúly van, hiszen egy éles helyzetben akár másodperceken is múlhat az emberi élet…
A hadihajósok órákon keresztül gyakorolják az előírt feladatokat. Ezt a napot – amely egyébként a tanfolyam utolsó napja – erre szánták, s ez egyben a gyakorlati vizsgájuk is – mondja Danyikó százados, akitől megtudjuk azt is, hogy a kiképzés három modulját követő számonkérés és a mostani vizsga adja a tanfolyam értékelését: a legénység ennek alapján kapja meg hadihajós-minősítését, amely egy osztályba soroló vizsgának felel meg.
Időközben, a part menti fákhoz kikötött AM–32-esen már készülődnek a búvár-tűzszerészek a merülésre. A hadihajó mögé kötött pontonelemen kiépített „bázison" mindenki pontosan tudja a dolgát. Van, aki a „békaembereknek" segít felölteni a fekete színű gumiruhát és a sárga sisakot, miközben mások a Kirby-Morgen típusú nehézbúvár-felszerelés kommunikációs modulját, illetve a levegőellátó rendszert ellenőrzik. Aztán az 1-es és a 2-es búvár lemerül a koszosszürke színű Dunába. A sisakjukra szerelt kamera képét a kommunikációs modul képernyőjén mi is látjuk − azaz csak látnánk, mert a monitoron mindössze a zöldesszürke hullámzó masszát figyelhetjük meg, ami körbeveszi a búvárt. Nem lehetnek túl barátságosak a körülmények odalenn…
„Nagyjából még tizenöt hasonló, a szovjetek által gyártott harckocsiakna maradt a vízben" – mondja Vörös Mihály főhadnagy, a speciális tűzszerészszázad megbízott parancsnoka, aki tűzszerész járőrparancsnokként a mai napi víz alatt mentesítést vezette. A fiatal tiszttől megtudjuk azt is, hogy az aknákról tavaly december 6-án, lakossági bejelentést követően szereztek tudomást, amikor a Duna szokatlanul alacsony vízállása miatt több mint száz darab került szárazra. Egy tűzszerészjárőr akkor megállapította, hogy ezek gyakorlóaknák, majd az ártalmatlan, robbanóanyagot, valamint gyújtószerkezetet nem tartalmazó eszközöket elszállította. A helyszíni vizsgálat során azonban kiderült, hogy a vízben, a parttól kicsit távolabb maradt még akna. Az akkor viharosra forduló időjárás és a tél miatt ezek azonosítására – mármint annak megállapítására, hogy éles vagy gyakorló az az eszköz, ami a víz alatt van –, továbbá összeszedésére és elszállítására csak most nyílt lehetőség.
Természetesen a tűzszerészeknek arról is van elképzelésük, hogy a gyakorlóaknák hogyan juthattak a vízbe. Azt valószínűsítik, hogy az 1980-as években, a szovjet és a magyar alakulatok által műszaki vízi-gyakorlótérként használt Duna-szakaszon valakik nemes egyszerűséggel a vízbe borítottak több száz, számukra feleslegessé vált ilyen eszközt − megoldva ezzel a saját problémájukat, ám évtizedekkel később komoly feladatot adva a tűzszerészeknek.
„Persze voltaképpen mindegy is, hogyan kerültek a gyakorlóaknák a vízbe, az a lényeg, hogy mindet ki kell szedni onnan" – mondja Vörös főhadnagy, miután, a rövid pihenőt követően ismételten elkezdi a felkészülést a merülésre.
Szilágyi alezredes szerint nagyszerű dolog látni, ahogy tűzszerész és hadihajós katonák együtt, egy egységként dolgoznak. Bár az idei év bővelkedni fog feladatokban – közszolgálati munka; lőtér és gyakorlóterek mentesítése; veszélyes anyagok megsemmisítése; az IRON CAT 2012 légvédelmi lőgyakorlat előkészítése, végrehajtása; valamint egyéb kiképzési, felkészítési feladatok várnak az alakulat katonáira –, a parancsnok úgy véli, a rendelkezésre álló erő, eszköz, és anyagi források ésszerű, racionális felhasználásával az alakulat meg tud felelni ezeknek a kihívásoknak.
Fotó: Rácz Tünde
További képekért kattintson galériánkra!