Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

A Föld minden harmadik lakosa édesvízproblémákkal küzd

Szöveg: Takács Vivien |  2017. december 10. 11:02

A Mindenki Hadtudománya Szabadegyetem elnevezésű rendezvénysorozat részeként tartott előadást a napokban dr. Kaiser Ferenc egyetemi docens Budapesten, a Stefánia Palota – Honvéd Kulturális Központban.

1596042326

Az idei utolsó előadás a „Globális édesvíz-szűkösség és az ebből eredő konfliktusok" címet viselte. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Nemzetbiztonsági Intézet Katonai Nemzetbiztonsági Tanszék vezető egyetemi docense elmondta: az édesvízszűkösség napjaink egyik legkomolyabb probléma. „Az édesvíz azért fontos, mert az az élet forrása, víz nélkül nem lenne élet. A Föld pont olyan ideális távolságra helyezkedik el a Naptól, hogy a bolygó felszínén folyadék formájában fordul elő a víz" – magyarázta az előadó.

Azonban a világ lakosságának jelentős része számára nem igen áll rendelkezésre elegendő mennyiségű, vagy megfelelő minőségű ivóvíz. Ez körülbelül két és fél milliárd embert érint, azaz minden harmadik lakosa a Földnek édesvíz problémákkal küzd. „Azért egyre nagyobb probléma az édesvízhez való hozzáférés, mert robbanásszerűen nő a Föld népessége" – figyelmeztetett Kaiser Ferenc. Hozzátette: 1804-ben a Föld lakossága elérte az egy milliárdot. 2011-ben pedig a hét milliárdot és becslések szerint 2023-ban már nyolcmilliárdan élünk majd a bolygón. Ennyi emberre viszont nem elegendőek a bolygó erőforrásai.

1596042327

A legnagyobb probléma Afrikában van, ahol a gyerekek a fertőzött víz fogyasztása miatt, alig élik meg az egy éves kort. Egyiptom 97 millió lakosának a 95 százaléka öt kilométernél nem lakik messzebb a Nílustól…
Pedig a Földön egy becsült adat szerint kétmilliárd köbkilométer víz van, azonban annak egy része kőzetekben kötött állapotban található, egy része pedig sós. Csak összehasonlításképpen: nyár végén a Balatonban általában egy köbkilométer víz található.

Adva van a kérdés – mondta a Kaiser Ferenc – ha ennyi sós víz van, miért nem csinálunk belőle édesvizet? Ezzel csak az a baj, hogy nagyon drága: egy öt évvel ezelőtti adat szerint egy tonna tengervíz édesvízzé való sótalanítása körülbelül egy tonna kőolaj elégetésének megfelelő energia igénnyel bír. Szaúd-Arábia napi öt millió köbméter vizet készít a megfelelő technológia segítségével.
„A klímaváltozás miatt borzasztóan szennyezett a bolygó, és az édesvíz gyakorlatilag olyan, mint a csatorna: minden szennyezettség összegyűlik benne" – mondta, majd szólt a tartalékokról is, amiket az észak-amerikai térségben található nagy édesvízi tavak jelentenek.

1596042327

Érdekességként megtudtuk, amikor egy csecsemő megszületik testének 87 százaléka víz. Ahogy öregszünk, úgy csökken szervezetünk víztartalma. „Extrém időskorban, 90 év felett ez a szám 40 százalékra csökken" – árulta el az egyetemi docens.

Összegzésként Kaiser Ferenc elmondta: van környezetszennyezés, van klímaváltozás. Mindkettő csökkenti a rendelkezésre álló édesvízmennyiséget, ezzel szemben azonban a Föld népessége az égig nő. Az édesvíz-szűkösségből fakadó konfliktusok csak egyre durvábbak lesznek. Azonban van egy biztató dolog is: Kína és India átállt a zöld technológiára – zárta előadását a docens.

Fotó: a szerző felvételei