Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Folytatódtak az összecsapások Bahreinben

Szöveg: honvedelem.hu / biztonsagpolitika.hu |  2013. február 20. 17:51

Miután az utóbbi hetekben ismét a nemzeti párbeszéd megszervezésén dolgozott a bahreini kormány és az ellenzék, a 2011-es forradalom-kísérlet évfordulója körüli napokban ismét erőszakos összecsapásokra került sor.

A hét elején az al-Vefak, a fő síita ellenzéki csoport és a Február 14 Koalíció nevű internetes közösség hívott fel demonstrációkra és sztrájkra. Ali Szalmán, a Vefak egyik vezetője szerint még mindig folynak a letartóztatások és a szabadságjogok megsértése, a kormány két év alatt nem tett jelentős lépéseket feléjük. Kedden egy bevásárlóközpontban felrobbant egy házilag készített szerkezet, és az ország északi részében csaptak össze a tüntetők a rendőrséggel.

Az elmúlt hét szerdán a kormányellenes tüntetők megpróbáltak a 2011-es manamai események fő helyszínéhez, az azóta lerombolt Gyöngy Körforgalomhoz eljutni – e közben a kormány szóvivője szerint „egy csoport szabotőr zavargásokat okozott és utakat torlaszolt el," ami miatt a kivonultak a biztonsági erők, a tömeget könnygázzal és bénító gránátokkal oszlatták fel.

Csütörtökön is folytatódtak a harcok, Daihban egy 16 éves fiút lőttek le a rendőrök. Az oktatási minisztérium szerint ismeretlenek iskolákat támadtak meg Molotov-koktélokkal, egy mecset közelében pedig bombát találtak. Szehlában egy csoport tüntető egy rendőrt ölt meg.

Szombat este a kormány bejelentette, hogy letartóztattak nyolc embert, akik terrortámadásokat akartak elkövetni. Rasíd al-Khalifa belügyminiszter szerint külföldről kaptak pénz- és kiképzésbeli támogatást.

A hét eseményei során a résztvevők kétségeiket fejezték ki a nemzeti párbeszéd folytatását illetően. A kerekasztal-beszélgetéseken eredetileg hat ellenzéki csoport, kilenc egyéb csoport, parlamenti képviselők és miniszterek vettek részt. Az al-Menbar iszlamista szervezet nem hivatalos információk szerint vasárnap azt fontolgatta, hogy kiszáll: az elnökhelyettese szerint az utcai erőszak „tükrözi az ellenzék negatív hozzáállását a párbeszédhez és az állami intézményekhez."

A héten Oroszország Ali Szalmánnal és a bahreini nagykövettel folytatott találkozók után felajánlotta, hogy közvetít a felek között. Az orosz külügyminisztérium szerint „elegendő politikai akarattal" meg lehet oldani Bahrein és más országok konfliktusait.